101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczeń i mistrz w Pałacu Biskupów Krakowskich

Data publikacji: 05.12.2017 14:09 / Data aktualizacji: 07.12.2017 07:59
Autor: Marek Orkisz , Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wystawa prac Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego pt. „Uczeń i pierwszy mistrz”
Kielce. 05.12.2017 / Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

Dzisiaj w Muzeum Narodowym w Kielcach, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, odbędzie się wernisaż wystawy prac Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego pt. "Uczeń i pierwszy mistrz". Zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 200 dzieł ze zbiorów, m. in., muzeum, a także właścicieli prywatnych.

Franciszek Kostrzewski był pierwszym mistrzem Józefa Szermentowskiego, pokazywał mu m. in. techniki malarskie, a także dawał rady. Malarze poznali się w domu kolekcjonera Tomasza Zielińskiego, w którym od jakiegoś czasu mieszkał Józef Szermentowski. Podobno malarz został dostrzeżony przez Tomasza Zielińskiego w Świętej Katarzynie, gdzie przebywał pod opieką zakonnicy. Tam z nudów zamalowywał każdą wolną przestrzeń.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski podkreśla, że w kieleckich zbiorach  znajduje się najwięcej prac Franciszka Kostrzewskiego i Józefa Szermentowskiego. Na prezentowanych obrazach będzie można zobaczyć miejsca charakterystyczne dla naszego regionu, np. ratusz w Sandomierzu, Chęciny, Kielce, Ujazd, Szydłowiec.

Kuratorka wystawy Anna Myślińska zauważa, że od pół wieku nikt nie organizował specjalnej wystawy poświęconej twórczości tych artystów. Owszem ich dzieła wiszą w galeriach, ale nikt nie poświęca im większej uwagi. My tworząc tę ekspozycję chcieliśmy pokazać artystów związanych z naszym regionem.

Józef Szermentowski urodził się w Bodzentynie. Natomiast Franciszek Kostrzewski przyjechał z rodziną po powstaniu listopadowym do świętokrzyskiego na teren dawnego województwa sandomierskiego i osiedli w Samsonowie. W swojej twórczości prezentowali m.in. pejzaże i sceny rodzajowe. Malowali także ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych. Obydwaj byli przedstawicielami polskiego realizmu II połowy XIX wieku. 

Wernisaż odbędzie się w czwartek o godzinie 18.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Podczas otwarcia będzie malowany także wielkoformatowy obraz Szermentowskiego pt. "Widok Sandomierza od Strony Wisły".

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution