101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Józef Szermentowski honorowym obywatelem Bodzentyna

Data publikacji: 05.12.2017 18:02
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bodzentyn
Bodzentyn. 19.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pochodzący z Bodzentyna malarz Józef Szermentowski - honorowym obywatelem tego miasta. Inicjatorami nadania tytułu byli, miejscowy artysta Witold Comber oraz historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych Urszula Oettingen.

Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w najnowszą wystawę Muzeum Narodowego w Kielcach "Uczeń i pierwszy mistrz", na której będą prezentowane prace Józefa Szermentowskiego.  

Propozycja przyznania malarzowi honorowego obywatelstwa Bodzentyna pojawiła się w maju tego roku. Urszula Oettingen podkreśla, że nadanie tytułu temu artyście, było bardzo ważnym aktem, na który lokalna społeczność długo czekała.

- Pamięć o Józefie Szermentowskim jest kultywowana w tej miejscowości od kilkudziesięciu lat. Wspomnienie jego osoby cały czas trwa, ale ta rzecz, bardzo ważna, po prostu gdzieś nam umykała. Dlatego cieszymy się tym bardziej, że mogło się to teraz dokonać - dodaje.

Urszula Oettingen poinformowała, że przyszły rok w Bodzentynie został ogłoszony Rokiem Józefa Szermentowskiego, w związku z tym będą organizowane różne wydarzenia i inicjatywy, przypominające tę wybitną postać.

Wśród honorowych obywateli Bodzentyna są również m. in.: Jan Paweł II, a także Józef Piłsudski, którego tytuł został w lipcu tego roku odnowiony. 13 kwietnia 1935 roku Marszałek otrzymał honorowe obywatelstwo gminy, natomiast w tym roku, 21 lat po odzyskaniu przez Bodzentyn praw miejskich, tytuł został zmieniony na Honorowy Obywatel Miasta Bodzentyna.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution