101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Studenci pójdą w kamasze

Data publikacji: 06.12.2017 14:04
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Politechnika tworzy Legię Akademicką
Kielce. 06.12.2017 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

59 polskich uczelni wyższych zadeklarowało chęć utworzenia Legii Akademickich. To powrót do tradycji szkolenia wojskowego studentów. Szkolenie będzie dzieliło się na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, prowadzoną w jednostkach wojskowych. Ta część odbywać się będzie w trakcie wakacji.

W Kielcach, Legia Akademicka będzie działać na Politechnice Świętokrzyskiej. Dziś, studenci zainteresowani szkoleniem wojskowym spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki.

Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak będzie wyglądać szkolenie wojskowe i w jaki sposób kontynuować karierę w armii. Wielu studentów zadeklarowało chęć przystąpienia do Legii Akademickiej. Wśród nich jest Daria Kuroś. - Mój brat przechodził przeszkolenie wojskowe i bardzo mu zazdrościłam. Dlatego cieszę się, że będą mogła ćwiczyć w Legii Akademickiej. Oczywiście jest stres, czy sobie poradzę, ale wierzę, że dam radę – mówi Daria.

Politechnika tworzy Legię AkademickąKielce. 06.12.2017 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Jak informuje profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, potrzebę stworzenia Legii Akademickiej zgłosili sami studenci. Na razie chęć szkolenia wojskowego zgłosiło około 60 osób. Prorektor jest przekonany, że będzie ich znacznie więcej, bo zgłaszać się mogą również studenci z innych kieleckich uczelni, mimo że politechnika jest jedyną szkołą wyższą w mieście, która przystąpiła do programu MON.

Resortowym koordynatorem projektu jest Grzegorz Matyasik. Jest przekonany, że dzięki szkoleniom wojskowym studentów poprawi się bezpieczeństwo kraju. - To nie jest zabawa. To forma szkolenia wojskowego ze wszystkim konsekwencjami, które zakończy się przysięgą wojskową. Na pewno zwiększy potencjał obronny kraju, zaangażuje przyszłe elity. Ci młodzi ludzie mają często unikatowe umiejętności, które będzie można wykorzystać – przekonuje Grzegorz Matyjasik.

Studenci po przejściu szkolenia mogą uzyskać stopień kaprala. Istnieje również możliwość kontynuowania kariery w Wojskach Obrony Terytorialnej, a nawet zostać żołnierzem zawodowym.

Politechnika tworzy Legię AkademickąKielce. 06.12.2017 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution