101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kazimierska ulica zmieni nazwę

Data publikacji: 06.12.2017 14:57
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kazimierza Wielka. Ulica 15 stycznia
Kazimierza Wielka. 06.12.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ulica 15 stycznia w Kazimierzy Wielkiej zmieni nazwę. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda zobligowała do tego władze miasta, zarządzeniem zastępczym po zasięgnięciu opinii IPN. Nazwa ulicy odwołuje się do dnia, w którym w 1945 roku Armia Czerwona, wypierając Niemców wkroczyła do Kazimierzy Wielkiej. Ulica znajduje się w tzw. górnej części miasta. Stoi przy niej kaplica Miłosierdzia Bożego, druga ze zlokalizowanych na terenie miasta świątyń i kilkadziesiąt domów jednorodzinnych.

Burmistrz Adam Bodzioch tłumaczy, że do tej pory samorząd nie kwalifikował nazwy ulicy do zmiany. Dodał, że kilka lat wcześniej podjęta została natomiast decyzja o przemianowaniu ulicy Franciszka Kucybały (działacza polskiego ruchu robotniczego) na ulicę Kościuszki, a w trakcie rewitalizacji Parku Miejskiego, usunięto z jego centrum obelisk poświęcony żołnierzom radzieckim.

Burmistrz wyszedł z inicjatywą, by zmienić kontrowersyjną nazwę na ulicę św. Jana Pawła II, która już funkcjonuje w sąsiedztwie obecnej ul. 15 stycznia. W tej sprawie w najbliższych dniach mają się wypowiedzieć radni, którzy spotkają się w komisjach.

Kazimierza Wielka. Ulica 15 styczniaKazimierza Wielka. 06.12.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

- O zdanie zapytani zostaną również mieszkańcy – informuje wiceprzewodniczący kazimierskiej rady miejskiej Marek Szmuc reprezentujący okręg i mieszkańców, w obrębie którego znajduje się ulica 15 stycznia.

- Z racji, że ulica znajduje się przy kaplicy i w bliskim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 3, której patronem jest św. Jan Paweł II propozycja burmistrza wydaje się zasadna – uważa radny. Burmistrz Adam Bodzioch podkreśla, że jest to jedyne miejsce w Kazimierzy Wielkiej, które w związku ze swoją nazwą może naruszać założenia ustawy dekomunizacyjnej. Decyzja w sprawie zmiany ulicy może zapaść jeszcze w tym roku. 

Samorządy regionu w związku z ustawą dekomunizacyjną zmieniły nazwy 44 ulic. W przypadku 12, gdzie samorządy mimo obowiązku nie zmieniły nazw w stosownym terminie, wojewoda prowadzi postępowania wyjaśniające. Oprócz Kazimierzy Wielkiej, sprawy dotyczą również Kielc, Chęcin, Stąporkowa, Opatowa, Włoszczowy, Klimontowa, Moskorzewa oraz Ostrowca Świętokrzyskiego i Końskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution