101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nauczanie indywidualne tylko w domu? Kukiz'15 krytykuje

Data publikacji: 06.12.2017 15:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja Kukiz'15. Na zdjęciu: Marcin Markiewicz, Magdalena Fogiel-Litwinek, Marcin Bugajski i Grzegorz Ossowski
Kielce. 06.12.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyscy działacze stowarzyszenia Kukiz’15 krytykują pomysły likwidacji nauczania indywidualnego w szkołach oraz wydłużenia, wymaganej opieki pediatrycznej w szpitalach. Zdaniem Magdaleny Fogiel- Litwinek, przewodniczącej ruchu w regionie, zmiany w przepisach są krzywdzące dla najmłodszych. Zwraca uwagę, że zgodnie z regulacją zaproponowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, szpitale otrzymają pełną refundację, jeśli okres hospitalizacji na oddziałach pediatrycznych zostanie wydłużony do 4 dni.

- Uważamy, że uzależnianie wypłaty świadczeń od długości pobytu pacjentów, to zupełnie nietrafiony pomysł. Zarówno w Polsce, jak i na świecie dąży się do tego, aby dzieci przebywały na oddziałach jak najkrócej. Średnia pobytu dziecka w szpitalu to 2-3 dni. W tej chwili, lecznice sztucznie przedłużają pobyt dzieci, tylko po to aby uzyskać pełną refundację- mówi.

Jak dodaje Magdalena Fogiel-Litwinek, dłuższy pobyt dziecka w szpitalu, powoduje także niekorzystne skutki społeczne. To także dodatkowe obciążenie dla rodziców, którzy w czasie hospitalizacji swoich pociech są najczęściej wyłączeni z pracy zawodowej. 

Świętokrzyscy działacze Kukiz’15 krytycznie oceniają również zlikwidowanie możliwości indywidualnego nauczania w szkołach. Zgodnie z nowelizacją prawa, uczniowie, którym indywidualne nauczanie zostało przyznane po 1 września 2017 roku, nie mają możliwości odbywania zajęć w swoich szkołach. Ten przepis nie dotyczy uczniów, którzy uzyskali takie prawo przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zdaniem Magdaleny Fogiel Litwinek jest to przykład nierównego traktowania dzieci.

- Możliwość nauczania indywidualnego na terenie szkoły przynosi same pozytywne efekty. Jest to przede wszystkim zapewnienie stałego kontaktu z rówieśnikami- dodaje.

Jak zapowiadają członkowie stowarzyszenia Kukiz’15, jeszcze w tym tygodniu skierują pismo do Rzecznika Praw Dziecka z prośbą o zmianę przepisów, które są krzywdzące dla rodziców i ich dzieci.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution