101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Hydraulik lepszy niż lekarz

Data publikacji: 06.12.2017 16:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja dotycząca programu stypendialnego "Akademia Talentów - Twoje dziecko energia dla świata ". Na zdjęciu : Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty
Połaniec. 22.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie kuratorium oświaty rozpoczyna dużą akcję promującą szkolnictwo zawodowe. Pierwszym etapem są seminaria dotyczące doradztwa zawodowego. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, pierwsze seminarium odbędzie się 13 grudnia w Kielcach.

- Chcemy zaprosić dyrektorów i pedagogów z gimnazjów. Jeszcze w grudniu chcielibyśmy też odwiedzić ich szkoły i spotkać się z rodzicami. Końcowym efektem naszej akcji będą mobilne i stałe punkty doradztwa zawodowego w każdym powiecie - informuje kurator.

Punkty będą czynne popołudniu, żeby ułatwić rodzicom kontakt z doradcą. Mają zacząć działać od stycznia przyszłego roku. Na razie nie wiadomo, czy uda się je uruchomić od razu w każdym powiecie, ale Kazimierz Mądzik ma nadzieję, że starostowie zaangażują się w akcję. Kurator dodaje, że coraz więcej rodziców dostrzega zalety szkolnictwa zawodowego. W tym roku pierwszy raz w historii województwa świętokrzyskiego, technika i szkoły branżowe były równie popularne wśród absolwentów gimnazjów co licea. Do obu typów szkół trafiła zbliżona liczba nowych uczniów. Jednak jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, w Szwajcarii czy w Niemczech ten stosunek jest inny, bowiem aż 70 procent młodych ludzi wybiera szkoły zawodowe.

- Rodzice mają ogromny wpływ na to jaką placówkę wybiera ich dziecko. Chcemy im wyjaśnić, że studia nie zawsze są najlepszym pomysłem na karierę zawodową. W tej chwili brakuje na rynku dużej liczby specjalistów, na przykład hydraulików, spawaczy, a nawet budowlańców. Absolwenci szkół z wyuczonym zawodem od razu znajdą pracę za przyzwoitą pensję - twierdzi Kazimierz Mądzik.

W akcję promującą szkolnictwo zawodowe zaangażują się doradcy z Ochotniczych Hufców Pracy, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz przedsiębiorcy zrzeszeni w kieleckiej Izbie Rzemieślników i Przedsiębiorców. Wspólnie z urzędnikami kuratorium będą odwiedzać szkoły i rozmawiać z rodzicami.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution