101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

CBA zakończyło kontrolę w urzędach marszałkowskich

Data publikacji: 07.12.2017 07:42 / Data aktualizacji: 07.12.2017 13:56
Autor: Monika Miller , Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę w urzędach marszałkowskich
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich sprawdzającą realizowane przez samorządy wojewódzkie projekty finansowane z funduszy unijnych. W całym kraju skontrolowano 98 projektów wartych w sumie ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli zakwestionowano przyznanie dotacji na co najmniej 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na co najmniej 26 mln zł.

Jak informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA, w wyniku kontroli, śledczy skierowali do prokuratury dwa zawiadomienia dotyczące Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Pierwsze dotyczy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. W 2014 roku instytucja ogłosiła konkurs na wyłonienie operatora zaplecza gastronomiczno-hotelowo-usługowego. Powołani do tego postępowania członkowie komisji konkursowej unieważnili przetarg, mimo braku podstaw prawnych. Ostatecznie Dyrektor RCNT podpisał umowę z innym podmiotem, niż ten wyłoniony w postępowaniu. Zdaniem śledczych był on mniej korzystny dla instytucji.  Wyrządzona w ten sposób szkoda majątkowa przekroczyła 1 milion złotych.

Jarosław Sarba z Prokuratury Okręgowej w Kielcach informuje, że postępowanie w tej sprawie zostało przedłużone do końca grudnia. Śledczy przesłuchują świadków i wkrótce powołają biegłego z zakresu księgowości.

Drugie zawiadomienie CBA zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód w połowie lipca. Dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa, poprzez dostarczenie przez wykonawcę do urzędu marszałkowskiego, używanych zamiast wymaganych w postępowaniu przetargowym, nowych serwerów. Zdaniem CBA naruszyło to umowę o udzielenie zamówienia publicznego. Jarosław Sarba wyjaśnia, że to dochodzenie zostało umorzone. Śledczy potwierdzili bowiem, że sprzęt był fabrycznie nowy.

Zdaniem marszałka Adama Jarubasa ranga zarzutów pokontrolnych nie jest znacząca.

- Złożyliśmy kompleksowe wyjaśnienia. Z kilkoma zarzutami się nie zgodziliśmy. Moja opinia jest taka, że z dużej chmury mały deszcz. Kontrola trwała prawie 9 miesięcy i w moim odczuciu te zarzuty są do wybronienia na gruncie odrębnych postępowań - powiedział Adam Jarubas.

W całym kraju skontrolowano 98 projektów wartych w sumie ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli zakwestionowano przyznanie dotacji na co najmniej 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na co najmniej 26 mln zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution