101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Były dyrektor sądu złożył zażalenie na decyzję o areszcie

Data publikacji: 07.12.2017 13:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

25.03.2016 Kielce. Areszt śledczy.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Edward K., były dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach nie zgadza się z decyzją o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu. W listopadzie usłyszał zarzut przyjęcia prawie 228 tysięcy złotych łapówki i został aresztowany na dwa miesiące. Postępowanie dotyczy korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Oprócz niego Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 9 innych dyrektorów sądów, między innymi z Oświęcimia, Wadowic i Chrzanowa.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt dla Edwarda K., ze względu na obawę matactwa i zagrożenie surową karą. Jak informuje Marzena Ossolińska- Plęs, rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie, podejrzany złożył zażalenie na tę decyzję. Zostanie ono rozpatrzone 11 grudnia.

W toku śledztwa ustalono, że zatrzymani dyrektorzy przyjmowali korzyści majątkowe, w zamian za przychylność w zlecaniu usług firmom, współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie. Łącznie mieli przyjąć 25 milionów złotych łapówek.

Ponadto ustalono, że brali udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Dochodziło do tego poprzez podpisywanie fikcyjnych umów oraz poświadczających nieprawdę rachunków, a także posługiwanie się tymi dokumentami. Wobec 5 z nich, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, natomiast w przypadku pozostałych osób, m. in. dozory policji i poręczenia majątkowe.

Edward K. odszedł z sądu 30 września tego roku na swój wniosek. Wcześniej był wieloletnim dyrektorem Aresztu Śledczego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution