101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nauczanie indywidualne w szkole, czy domu?

Data publikacji: 07.12.2017 15:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O tym, jak skutecznie kształcić dzieci niepełnosprawne, dyskutowali dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, pedagodzy i dyrektorzy szkół. Konferencja poświęcona była w dużej mierze, budzącym kontrowersje zmianom w nauczaniu indywidualnym.

Reforma edukacji zakłada, że powinno się ono odbywać w domu ucznia, do którego musi dojechać nauczyciel. Tymczasem przed reformą, często bywało tak, że to rodzice przywozili dzieci na indywidualne zajęcia w szkole. Według wielu nauczycieli i dyrektorów szkół, zmiana w przepisach doprowadzi do tego, że uczniowie zostaną zamknięci w domu i nie będą się integrować ze swoimi rówieśnikami.

Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty nie zgadza się z tymi zarzutami, bowiem uczniowie za zgodą lekarza dalej mogą przyjeżdżać do szkoły. - Zmiana budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza w przypadku szkół ponadgimnazjalnych, do których czasem chodzą uczniowie z terenu całego powiatu, a nawet województwa – mówi kurator. W przypadku tych placówek, nauczyciele często muszą jechać do kilku różnych miejscowości, żeby odwiedzić uczniów kształconych indywidualnie. Wcześniej mieli ich wszystkich w szkole.

Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, zmiana jest podyktowana dobrem dzieci. – Jeżeli są one tak poważnie chore, że muszą mieć nauczanie indywidualne, nie powinno się ich zmuszać, żeby przyjeżdżały do szkoły – twierdzi kurator.

Beata Sowa, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Morawicy uważa, że dzisiejsza konferencja była potrzebna, bowiem można było uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Samą zmianę w kształceniu indywidualnym ocenia pozytywnie. - Jeżeli dziecko jest chore w takim stopniu, że nie może uczęszczać do szkoły, to powinno być nauczane w domu. Kiedy jego stan się poprawi, może przecież uczestniczyć w życiu szkoły na przykład brać udział w akademiach szkolnych – mówi Beata Sowa.

W Szkole Podstawowej w Morawicy kształceniem indywidualnym objętych jest czterech uczniów. Ilu korzysta z takiej formy nauki w województwie nie wiadomo, bowiem kuratorium oświaty nie zbiera takich danych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution