101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Film „Przy Planty 7/9” na ekranach w sieciach kin studyjnych

Data publikacji: 09.12.2017 09:49
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Przy Planty 7/9
Fot.

Film "Przy Planty 7/9" o kieleckiej drodze do pojednania wchodzi na ekrany w sieciach kin studyjnych, m.in., Helios oraz Cinema City.

Wielokrotnie nagradzany dokument w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence Loewingera, który miał swoją premierę w maju 2016 roku, a realizowany był przez 10 lat, od  ponad roku  jest  wyświetlany na różnych kontynentach - między innymi w Stanach Zjednoczonych,  w Chinach oraz w wielu krajach Europy. Otrzymał najważniejsze nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” -  "Złoty Warszawski Feniks" dla najlepszego filmu, nagrodę im. Antoniego Marianowicza oraz Nagrodę Publiczności, a także Nagrodę Specjalną Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Autorzy filmu zostali nominowani do Nagrody im. Jerzego Turowicza 2017. „Bogdan's Journey” dwukrotnie został nagrodzony również w Stanach Zjednoczonych - otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu "Interfaith awards best documentary" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Saint Louis oraz nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowo-Telewizyjnego w Jersey City.

„Przy Planty 7/9” ("Bogdan's Journey") jest historią podróży Bogdana Białka -  polskiego katolika, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, który stał człowiekiem dialogu oraz słyszalnym na całym świecie głosem namawiającym do pojednania. Tragiczne wydarzenia z 1946 sprawiły, że Kielce stały się symbolem antysemityzmu w powojennej Polsce. Dzięki  pracy Bogdana Białka oraz ludzi, których spotykał na swojej drodze, ten obraz radykalnie się zmienił. Rekonstrukcja wydarzeń z 4 lipca 1946 roku pozwala zrozumieć genezę pogromu kieleckiego oraz zmierzyć się z okrutnym tabu, które przez ponad pięćdziesiąt lat zamykało na polsko-żydowski dialog.  W kamienicy przy ulicy Planty 7 działa obecnie Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J.Karskiego, który cały czas pracuje na rzecz poszanowania godności innych, przeciwdziałania aktom przemocy i antysemityzmu oraz pielęgnowania pamięci ofiar pogromu.

Obraz będzie można oglądać w kieleckim tydzień w kinie "Moskwa" do 14 grudnia. Tam tez  będzie można także zakupić książkę "Płaczę z tymi, którzy nie płaczą". Publikacja wydana w tym roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego poświęcona jest działalności Bogdana Białka i stanowi zbiór rozmów na temat pamięci o pogromie i dialogu polsko-żydowskiego. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution