101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dawne tradycje bożonarodzeniowe i szopki na wystawie w Ostrowcu

Data publikacji: 10.12.2017 09:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Eksponat z wystawy "Świąteczni goście"
Ostrowiec Św. / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Szopki ludowe, stroje i lalki kolędnicze można oglądać w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Częstocicach. Wystawa pod tytułem "Świąteczni goście" prezentuje eksponaty z muzeów w Kielcach, Lublinie i Ostrowcu. Ma przypominać zwyczaj chodzenia z szopką.

W dawnej tradycji Wigilia i Boże Narodzenie były dniami świętowania rodzinnego, nie przyjmowano wówczas gości, ani nie wychodzono z domu. Czas odwiedzin zaczynał się w Świętego Szczepana, czyli w drugi dzień Świąt. Wtedy na wsiach wędrówkę zaczynali kolędnicy. Obowiązkowym elementem, jaki ze sobą nosili była szopka, przedstawiająca scenę Narodzenia Pana Jezusa. Pominięcie jednego gospodarstwa było odczytywane jako zła wróżba na nadchodzący rok. Dlatego obecność kolędników jest tak ważna w polskiej tradycji ludowej.

Barbara Dzioba, kustosz wystawy podkreśla, że prezentowane eksponaty ukazują kulturę bożonarodzeniową Małopolski i Lubelszczyzny. Najstarsze pokazane szopki pochodzą z 1917 roku. Można zobaczyć także lalki i stroje wykorzystywane podczas przedstawień jasełkowych. Materiały, z jakich zostały wykonane to głównie drewno, słoma i tkaniny, ale w maskach diabła można znaleźć fragmenty skóry jeża czy rogów zwierzęcych.

Wystawę "Świąteczni goście" będzie można oglądać do końca stycznia. To ostatnia ekspozycja czasowa przygotowana przed remontem, jaki czeka Pałac Wielopolskich. Od 1 lutego 2018 roku do końca 2019 prowadzona będzie renowacja budynku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution