101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie ma pieniędzy na podwyżki dla pracowników szpitala w Morawicy

Data publikacji: 11.12.2017 15:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
Morawica. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nie ma porozumienia pomiędzy dyrekcją świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, a dyrekcją Centrum Psychiatrii w Morawicy. Jak informowaliśmy, pracownicy szpitala domagają się dwukrotnej podwyżki płac. 34 z 52 zatrudnionych w lecznicy psychiatrów złożyło już wymówienia z pracy.

Aby zaspokoić żądania lekarzy szpital musiałby otrzymać dodatkowe 8 mln złotych. Jak jednak  informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, w wakacje lecznica otrzymała do kontraktu dodatkowe 5 mln 200 tysięcy złotych i większych pieniędzy nie dostanie. Obecny kontrakt dla lecznicy w Morawicy wynosi prawie 52 mln zł, natomiast dyrekcja szpitala chce jego podwyższenia do kwoty 60 mln złotych - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Jak informuje wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, także Ministerstwo Zdrowia nie dysponuje dodatkowymi funduszami dla szpitali na ich bieżące funkcjonowanie, czy pensje dla pracowników.
My możemy przekazywać pieniądze jedynie na inwestycje, a nie płace dla pracowników. Zauważył także, że olbrzymi kompleks szpitalny staje się zakładnikiem z powodów płacowych. To bardzo zła sytuacja i nosi znamiona szantażu. Najpierw lekarze szantażują dyrekcję szpitala, a dyrekcja lecznicy władze NFZ - stwierdził Marek Tombarkiewicz.  

Pytani przez Radio Kielce przedstawiciele szpitala w Morawicy o dalsze kroki w związku ze stanowiskiem NFZ nie chcieli komentować sytuacji, tłumacząc to trwającymi negocjacjami.  Elżbieta Pląder, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii poinformowała, że  kolejne spotkanie w funduszu zaplanowano za kilka dni.

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy przebywa obecnie ponad 800 pacjentów.  W skali roku jest to kilkanaście tysięcy chorych.

Podstawowa pensja psychiatry ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy wynosi brutto około 5200. Natomiast średnie wynagrodzenie wraz z dyżurami to około 9 tysięcy złotych brutto.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution