101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prezydent Kielc chce walczyć ze smogiem, Urząd Marszałkowski nie chce zmian

Data publikacji: 12.12.2017 15:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
31.03.2017 Masłów. Smog. Dym z kominów

31.03.2017 Masłów. Smog. Dym z kominów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski Urząd Marszałkowski nie przygotuje uchwały antysmogowej. Zdaniem urzędników, dokument powieli zapisy, jakie znalazły się w Programie Ochrony Powietrza. Z wnioskiem o przygotowanie uchwały wystąpił do Marszałka prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Sławomir Neugebauer, dyrektor departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska wyjaśnia, że Program zawiera wszystkie elementy, które mogą się znaleźć w uchwale antysmogowej. W dokumencie pojawiają się zapisy nakłaniające do korzystania z wysokiej, jakości paliw czy prowadzenia kontroli opału.

Dyrektor dodaje, że uchwała antysmogowa nie może zawierać zakazu sprzedaży złej, jakości  węgla czy jego pochodnych. Żadna z siedmiu przyjętych do tej pory w Polsce uchwał nie zawiera takiego zapisu, ponieważ samorządy nie mają takich uprawnień. 

Dyrektor dodaje, że jednym z kroków zmierzającym do ograniczenia niskiej emisji jest rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zabraniającego sprzedaży pieców niespełniających norm energetycznych. Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ wciąż można kupić opał kiepskiej jakości zawierający szkodliwe substancje np. przekraczające normy zawartości siarki.

Prezydent Wojciech Lubawski przyznaje, że każde działanie, które ma na celu poprawę, jakości powietrza jest potrzebne. Dodaje jednak, że jeśli uchwałą nie zabronimy stosowania kiepskiej jakości paliwa, to nie wyklucza wystąpienia do rządu z wnioskiem o przygotowanie dokumentu określającego normy jakości paliw dostępnych na rynku. Pozwoliłoby to wyeliminować opał słabej jakości.

Na najbliższej sesji, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wystąpi z oficjalnym stanowiskiem w sprawie wdrożenia przepisów zabraniających sprzedaży opału kiepskiej jakości. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution