101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dorota Koczwańska-Kalita: stan wojenny miał utrzymać komunistów przy władzy

Data publikacji: 13.12.2017 10:40
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Dorota KoczwańskaKalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN
13.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nikt nie spodziewał się 36 lat temu, gdy wprowadzono stan wojenny, że system narzucony siłą upadnie a Polska odzyska wolność. Jak powiedziała Naczelnik Kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita po II wojnie światowej system represji i propagandy miał za zadanie ogołocenie Polaków z tradycji i pamięci, zastraszenie ich i zniechęcenie do jakichkolwiek form protestu.

- W tą politykę wpisywał się także stan wojenny, który wprowadzono by utrzymać przy władzy komunistów w obliczu rodzącego się wielkiego ruchu społecznego Solidarności - mówiła - Dorota Koczwańska-Kalita.

Jak zauważyła naczelnik, ówczesna propaganda przez lata wmawiała Polakom, że był to wybór mniejszego zła w obliczu możliwej sowieckiej agresji. Jak jednak pokazują dokumenty historyczne ZSRR nie był w stanie interweniować w Polsce, ponieważ miał własne problemy, a opowieści o ruchach wojsk radzieckich przy granicy były mitem.

Powtarzana jednak wielokrotnie teza o konieczności wprowadzenia stanu wojennego znalazła swoich odbiorców, którzy usprawiedliwiają w ten sposób internowania 10 tysięcy osób, ofiary pacyfikacji, delegalizację Solidarności, zamknięcie wolnej prasy i ograniczenia swobód obywatelskich.

- Dziś naszym obowiązkiem jest pokazywanie prawdy o stanie wojennym i odkłamywanie propagandy, która była tworzona wokół tego tragicznego dla Polski wydarzenia. To także powinna być część wychowania patriotycznego i troski o osoby, które działały na rzecz wolnej Polski - dodała Dorota Koczwańska-Kalita.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution