101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PiS proponuje zmiany w ordynacji wyborczej

Data publikacji: 13.12.2017 18:36
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Utrzymanie wielkości dotychczasowych okręgów wyborczych i jednomandatowych okręgów w gminach poniżej 20 tysięcy to główne poprawki przedstawione przez Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu zmian w kodeksie wyborczym.

Jak twierdzi poseł Anna Krupka, zmiany proponowane przez PiS wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i głosom pojawiającym się w debacie publicznej odnośnie zmian w ordynacji wyborczej. - Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zgłaszając te poprawki kierowali się przede wszystkim nadrzędnym celem jakim jest zwiększenie roli i udziału obywateli w wybieraniu, funkcjonowaniu i kontrolowaniu władz publicznych a w szczególności samorządów - dodaje poseł.

- W moim przekonaniu jedną z najważniejszych poprawek jest 5-letnia kadencja władz samorządowych, która zagwarantuje, że włodarze będą mogli skupić się na realizacji swojego programu. Dzięki wydłużeniu kadencji będą oni mieć dostatecznie dużo czasu na zrealizowanie ważnych inwestycji dla swoich gmin i miast - podkreśla Anna Krupka.

Kolejna poprawka zakłada ograniczenie liczby komisarzy wyborczych z 400 do 100. Zniesiony został także krytykowany przez opozycję zapis umożliwiający kandydowanie do rad gmin, powiatów i województw osobom z terenu całego województwa.  Bez zmian pozostało zniesienie głosowania korespondencyjnego oraz dwukadencyjność samorządów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution