101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jubileusz dawnych piwnic kupieckich

Data publikacji: 14.12.2017 08:01 / Data aktualizacji: 14.12.2017 14:59
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz - Podziemna Trasa Turystyczna
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu ma 40 lat. Jedna z największych atrakcji miasta powstawała 7 lat, przy współpracy górników z naukowcami Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Inżynierowie połączyli kilkanaście piwnic kupieckich.

Projektantem tego miejsca był nieżyjący już Edward Paszkiewicz, który również nadzorował prace. Jego syn Piotr Paszkiewicz, naczelnik wydziału architektury i urbanistyki w Urzędzie Miejskim, do dziś dysponuje dokumentami, które przygotowano dla tej inwestycji.

Wejście do podziemi znajduje się w oficynie Kamienicy Oleśnickich. Trasa prowadzi w kierunku północnym, pod ulicą Opatowską. Zagłębienia sięgają od 3 do 12 metrów.

- Jest tam pewnego rodzaju skrzyżowanie, a więc dużą trudnością było tzw. złapanie poziomów i wybudowanie schodów. Przyrządy geodezyjne nie były wówczas tak precyzyjne jak dziś, ponadto wszystkie prace budowlane prowadzono od środka, co dodatkowo utrudniało realizację zadania. Pracowali głównie górnicy - dodaje Piotr Paszkiewicz.

Ostatnia część trasy, według pierwotnego planu, miała wyglądać inaczej.

- Między ciągiem kamienic a ratuszem miały powstać korytarze, co byłoby niezgodne z prawdą historyczną, bo nigdy takowych rozwiązań nie było w tym miejscu, dlatego zdecydowano się zbudować chodnik typowo górniczy - dodaje Piotr Paszkiewicz.

Podziemna Trasa Turystyczna ma prawie pół kilometra. Obejmuje jedną trzecią odsłoniętych kiedyś piwnic. Pozostałe zostały zasypane i odpowiednio zabezpieczone.

Z okazji jubileuszu, wszyscy 40- latkowie, od dziś do 17 grudnia mogą zwiedzać trasę bezpłatnie. Ponadto, dzisiaj o godzinie 17.30 i 19.30 odbędzie się specjalne zwiedzanie Podziemi z grupą teatralną Matafora.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution