101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jarmarki Bożonarodzeniowe w regionie [SPRAWDŹ GDZIE]

Data publikacji: 14.12.2017 12:54 / Data aktualizacji: 16.12.2017 12:32
Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

14.12.2017 Kielce. Przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jarmark Bożonarodzeniowy coraz bliżej. Na kieleckim Rynku zakończyło się ustawianie 20 drewnianych kramów. - Budki ustawione zostaną w taki sposób, aby tworzyć zamkniętą przestrzeń - informuje Małgorzata Wojciechowska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.

- Powstanie miasteczko drewnianych domków. Brama wejściowa zostanie usytuowana od strony ulicy Bodzentyńskiej. Oprócz niej, będą jeszcze dwa dodatkowe wejścia. Pierwsi wystawcy pojawią się tam w sobotę rano, a sprzedaż rozpocznie się o godzinie 11 – dodaje Małgorzata Wojciechowska.

W tym roku program jest bardzo bogaty. Na cały tydzień przygotowano wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

- Wystawcy będą oferować m.in. ozdoby świąteczne i tradycyjne potrawy. Zaplanowano również wspólne kolędowanie z Domem Kultury „Zameczek” i Młodzieżowym Domem Kultury oraz uczniami kieleckich szkół - informuje Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji.

Pojawi się m.in. strefa Świętego Mikołaja z animacjami i konkursami dla dzieci, fotobudka z możliwością wykonania własnej kartki pocztowej, będzie bezpłatna karuzela wenecka i po raz pierwszy, trzydziestometrowa zjeżdżalnia do jazdy na pontonach.

Będzie również możliwość zapakowania prezentu. Pomogą w tym pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy oraz specjaliści z Instytutu Dizajnu. Natomiast 19 grudnia, Radio Kielce rozda 100 choinek. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przygotują zupę grzybową i tartę. Ponadto w sobotę i niedzielę, Mikołaje na rikszach bezpłatnie dowiozą kielczan na Rynek.

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 16 do 22 grudnia.

Busko – Zdrój:

W Busku-Zdroju kiermasz świąteczny odbędzie się w najbliższą sobotę na rynku miasta, na którym stanie ponad 40 kramów. W trakcie jarmarku zaplanowano również wspólne kolędowanie. Zbiórkę pieniędzy na podopiecznych jednego z domów dziecka na Ukrainie będzie zbierała grupa ukraińskiej młodzieży. Początek o godzinie 9.00.   

Daleszyce:

Z kolei w Daleszyce kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie w sobotę na miejscowym rynku.  Wydarzenie zostanie połączone ze wspólnym strojeniem choinek, które przyozdobią główny plac w mieście. W jego trakcie będzie można skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Poza tym wszyscy chętni będą mogli kupić ozdoby świąteczne. Kiermasz zaplanowano od 9.00 do 13.00.

Jędrzejów:

„W drodze do Betlejem z pastuszkami, odpocznij na jędrzejowskim rynku” - pod takim hasłem w środę 20 grudnia podczas wigilii na Jędrzejowskim Rynku od godz. 10.00- 17.00 odbędzie się „II Jędrzejowski Kiermasz Bożonarodzeniowy”.

Jak informuje Gena Rosołowska w trakcie kiermaszu będzie można m.in. kupić ozdoby choinkowe i świąteczne, ekologiczne choinki i dekoracje na świąteczny stół, pierogi, pierniczki i ciasteczka z ziarnami, a także wyroby ekologiczne z pasieki.

Ponadto swoje prace zaprezentuje również lokalny artysta kowal.

Kazimierza Wielka:

W Kazimierzy Wielkiej świąteczne kramy staną w piątek i w sobotę o godzinie 10.00 na placu przed szpitalem. Swoje wyroby będą prezentowały koła gospodyń wiejskich i szkoły. Jak informuje Agnieszka Styczeń, organizatorka corocznej akcji, kiermasz organizowany jest od pięciu lat. Dodaje, że cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W trakcie jarmarku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielgusie wystąpią z koncertem kolęd. Oprócz bożonarodzeniowych ozdób będzie można również nabyć świąteczne wypieki oraz tradycyjne wigilijne dania.

Natomiast w niedzielę w kazimierskiej Hali Sportowej obędzie koncert kolęd i pastorałek połączony ze wspólną wigilią. Wystąpi góralski zespół młodzieżowy „Mali Holni” z Sierockiego w gminie Biały Dunajec, a także lokalne zespoły: „Gabułtowianki”, seniorzy z zespołem „Gorzkowianie” i uczniowie Szkoły Podstawowej z Wielgusa. Początek o godzinie 15.00.

Kunów:

W budynku Szkoły Podstawowej w Kunowie od 10.00 w niedzielę zaprezentują się stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, szkoły i zespoły ludowe. Burmistrz Kunowa Lech Łodej zapowiada bogatą ofertę stoisk rękodzielniczych i gastronomicznych. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw świątecznych.

- Część z nich znana jest tylko na terenie gminy Kunów – dodaje.

Spotkanie podczas jarmarku to okazja do integracji mieszkańców gminy. Burmistrz Lech Łodej zaznacza, że jest wiele osób, dla których takie spotkanie to możliwość spotkania z ludźmi w świątecznej atmosferze.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie wystawa prac Łukasza Pasternaka, pochodzącego z Janika. Wykonuje obrazy wypalane na drewnie.

Kunowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 15.00.

Osiek:

W Osieku kiermasz świąteczny organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na stoiskach pojawią się przede wszystkim prace wykonane przez dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Są to m.in. stroiki, własnoręcznie zdobione bombki, choinki z różnych materiałów i świąteczne kartki. Oprócz tego swoje dekoracje świąteczne wystawią miejscowi twórcy.

Jak powiedziała Justyna Mikus, dyrektor domu kultury w Osieku, kiermasz cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców, zawsze jest w czym wybierać. Także w tym roku każdy powinien znaleźć na stoiskach coś wyjątkowego.

Kiermasz odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 grudnia, w godzinach 8.000 - 13.00.

Ostrowiec Świętokrzyski:

W niedzielę na ostrowieckim Rynku odbędzie się spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta. O godzinie 13.00 rozpocznie się koncertem kolęd i pastorałek, wystąpią zespoły i soliści z Miejskiego Centrum Kultury, a także zespoły „Magonianki” i „Szwarszowianki”.

W trakcie spotkania wigilijnego rozstawionych będzie kilkanaście drewnianych kramów, w których swoje wyroby prezentować będą osoby zajmujące się rękodziełem oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Bodzechowa. Na stoiskach znajdą się m.in.: świąteczne ozdoby w postaci bombek i stroików, a także słodkie wypieki i tradycyjne wigilijne potrawy, które mieszkańcy będą mogli skosztować. Nie zabraknie domowych chlebów i naturalnych miodów, a także grzanego wina.

Dla dzieci i ich rodziców przygotowane będą warsztaty, podczas których wykonać będzie można kalendarze adwentowe, choinki czy ręcznie malowane płócienne torby.

O godzinie 15.00 prezydent miasta symbolicznie podzieli się opłatkiem, błogosławieństwa na nadchodzące święta Bożego Narodzenia udzieli ks. Jan Sarwa z kolegiaty św. Michała. Na zakończenie wspólnej wigilii wystąpi zespół „Turnioki”.

Skarżysko - Kamienna:

W Skarżysku-Kamiennej Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, w godzinach 10.00 - 18.00 w Miejskim Centrum Kultury. Kilkunastu wystawców zaprezentuje ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Ponadto, będzie można kupić stroiki, świeczniki, oryginalnie wykonane bombki, bożonarodzeniowe wieńce, a także regionalne produkty.

Suchedniów:

Z kolei w Suchedniowie Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w sobotę, 16 grudnia, o godzinie 11.00 na terenie Ośrodka Kultury "Kuźnica". Główną atrakcją będzie żywa szopka.

Na kilkunastu straganach będzie można kupić świąteczne rękodzieło wykonane przez lokalnych artystów, produkty regionalne, ozdoby i stroiki. Przygotowane zostaną także specjały, takie jak ryby, pierogi, uszka i ciasta.

Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe zaprezentują amatorskie zespoły teatralne z Ostojowa i "Kuźnicy". Wykonają kolędy i pastorałki. Będzie także pokaz plastyki obrzędowej i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. "Kartka świąteczna - Boże Narodzenie - Nowy Rok"

Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 14.00.

Starachowice:

Na Placu pod Skałkami w Starachowicach rozpoczął się w piątek Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak informuje prezydent miasta Marek Materek, zabawa i kiermasz potrwa trzy dni. Na stoiskach można kupić rękodzieło, produkty regionalne i ozdoby świąteczne, a także skosztować świątecznych potraw.

Na ponad 20 straganach można kupić tradycyjne wędliny, sery, miody, chleby, choinki i oryginalne stroiki. W piątkowe południe zaplanowano bicie rekordu Polski w jedzeniu jabłek w jednym miejscu. W zeszłym roku został pobity w tym miejscu rekord w ilości osób w czapeczkach mikołajkowych.

W czasie weekendu, jarmarkowi towarzyszyć będą występy kolędników ze Starachowickiego Centrum Kultury, a Święty Mikołaj będzie rozdawał prezenty. W niedzielę o godzinie 15.00 zostanie zorganizowana miejska wigilia.

Codziennie można też obejrzeć żywą szopkę ze zwierzętami, które zostaną przywiezione z sanktuarium w Kałkowie-Godowie.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution