101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pięć gmin powalczy o certyfikat UNESCO

Data publikacji: 14.12.2017 15:41
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

08.08.2017 Chęciny. Zamek
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Stowarzyszenie "Geoland Świętokrzyski", skupiające gminy: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów złożyło wniosek o wpisanie tego obszaru na listę Geoparków Globalnych UNESCO, uznawanych za dobro Światowego Dziedzictwa.

Pięć gmin charakteryzuje się niepowtarzalnymi warunkami geologicznymi, kulturowymi i przyrodniczymi. Samorządy uznały, że mają na tyle ciekawą propozycję, że warto to wykorzystać - informuje Michał Poros, przewodniczący stowarzyszenia. Zaznaczył, że ranga certyfikatu jest w tej chwili zrównana z obiektami dziedzictwa kulturowego i rezerwatami biosfery.

Nasz region ma szanse stać się w pierwszym w Polsce, położonym w całości na terenie naszego kraju Geoparkiem Globalnym UNESCO. Obecnie mamy tylko geopark transgraniczny, polsko-niemiecki – Łuk Mużakowa. Michał Poros dodaje, że przyznanie certyfikatu niesie za sobą liczne korzyści, m. in. możliwość ściągnięcia większej liczby turystów i lepsze wypromowanie tych obszarów.

– Mamy się czym pochwalić i możemy być konkurencyjni dla geoparków funkcjonujących w Europie, czy na świecie. Teraz trzeba to ubrać w produkt, pod jedną wspólną marką - uważa Michał Poros.

Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, nastąpi weryfikacja dokumentacji. Jeżeli będzie pozytywna, do naszego regionu przyjadą eksperci, którzy z kolei wszystko, co opisano sprawdzą na miejscu.

Decyzja zapadnie w 2019 roku. Certyfikat UNESCO przyznawany jest na cztery lata. Po tym okresie następuje kolejna weryfikacja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution