101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Losy ułana z Zawichostu na wielkim ekranie

Data publikacji: 14.12.2017 15:43
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Plan filmowy „Tarzan - ułan z Zawichostu”
Fot. Piotr Derlik /

W sobotę odbędzie się ostrowiecka premiera filmu „Tarzan. Ułan z Zawichostu”. To produkcja przedstawiająca losy Tomasz Wójcika - ułana, żołnierza walczącego podczas II wojny światowej. Film został wyprodukowany przez stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci.

Jak zaznacza Kamil Stańczyk, współautor scenariusza, celem było pokazanie prawdy o Tarzanie. Na początku II wojny światowej walczył pod Kockiem, później w okolicach Zawichostu organizował grupy partyzanckie, chciał się włączyć do struktur Narodowych Sił Zbrojnych. 8 września 1943 przybył na Wykus, aby zasilić oddziały Jana Piwnika Ponurego. Aby pokazać prawdę o Tomaszu Wójciku, Ostrowieccy Patrioci nawiązali współpracę z historykami. Nad zawartością merytoryczną filmu czuwali Piotr Gontarczyk, Leszek Żebrowski i Marek Jedynak z IPN.

Przedsięwzięcie, honorowym patronatem objął senator Jarosław Rusiecki z PiS. Przypomina, że corocznie w Woli Grójeckiej niedaleko Ćmielowa odbywają się obchody upamiętniające potyczkę oddziału Tarzana, w której śmierć poniosło 37 żołnierzy. Senator dodał, że każda próba przywrócenia pamięci o polskich bohaterach jest bardzo ważna, dlatego wspierał działania Ostrowieckich Patriotów.

Film jest hołdem dla bohaterskiej postawy całego oddziału. Ostrowieckim Patriotom udało się go wyprodukować dzięki współpracy z Fundacją Odzyskajmy Naszą Historię oraz wsparciu finansowemu ze strony Polskiej Spółki Gazownictwa i powiatu ostrowieckiego. Starosta Zbigniew Duda przekazał na ten cel 5 tysięcy złotych.

W sobotę premiera w Ostrowcu, o 17.00 rozpocznie się w galerii fotografii w Miejskim Centrum Kultury, po projekcji zaplanowany jest koncert zespołu Forteca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution