101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Najpiękniejsze szopki zostały nagrodzone. Teraz trafią na licytację

Data publikacji: 14.12.2017 19:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

III Diecezjalny Konkurs na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową.
Kielce. 14.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 50 stajenek przygotowali uczniowie szkół podstawowych na III Diecezjalny Konkurs na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Teraz wszystkie trafią do parafii św. Józefa Opiekuna Rodziny, gdzie zostaną poddane licytacji. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne.

Celem konkursu jest kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jednym z wymogów było to, aby szopki nawiązywały do ziemi świętokrzyskiej, dlatego wśród przygotowanych eksponatów pojawiły się elementy związane między innymi ze Świętym Krzyżem. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas 1- 3 oraz 4- 7. Szopki mogły być przygotowywane w trzyosobowych zespołach. Pomocy dzieciom udzielali rodzice, a także szkolni opiekunowie.

Pierwsze miejsce w kategorii klas 1- 3 zdobył Antoni Kasznia, uczeń pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 39 w Kielcach. Chłopiec twierdzi, że przygotowanie szopki nie było łatwym zadaniem, jednak mógł liczyć na pomoc rodziców. - Swoją szopkę przygotowywałem cały jeden dzień i pół nocy. Przy jej budowie użyłem różnych materiałów, między innymi słomy, a figurki wykonałem z modeliny - powiedział Antoni. Mama chłopca, Edyta Kasznia stwierdziła natomiast, że wspólne przygotowywanie szopki jest ciekawą alternatywą do wspólnego spędzania czasu.

Przygotowane szopki trafią na licytację. W najbliższą niedzielę w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Kielcach będzie można je kupić. Pieniądze zostaną przekazane dla parafii Merefa koło Charkowa na Ukrainie.

W opinii biskupa Jana Piotrowskiego - jest to piękna idea. - Bardzo się cieszę, że właśnie przez ten dar polskie dzieci będą mogły pomóc swoim rówieśnikom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej - powiedział hierarcha.

W kategorii klas IV - VII przyznano dwa pierwsze miejsca. Zdobyli je: Daniel Nowak ze Szkoły Podstawowej w Polichnie oraz Emilia i Antonina Dąbek z SP nr 28 w Kielcach. Wśród organizatorów konkursu jest między innymi Wydział Katechetyczny Diecezji Kieleckiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution