101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Anna Krupka o zmianach w ordynacji wyborczej

Data publikacji: 15.12.2017 10:10
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Anna Krupka, poseł PiS
16.10.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zmiany przyjęte w kodeksie wyborczym mają spowodować, że głosowanie będzie transparentne i sprawiedliwe, a wybrani wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci będą mieli więcej czasu na realizację swojego programu.

Posłowie przyjęli w Sejmie między innymi przepis wprowadzający jednomandatowe okręgi w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Przegłosowano także 5-letnią kadencję samorządu oraz zniesiono możliwość głosowania korespondencyjnego. Nowe przepisy zakładają również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Komentując te zmiany posłanka PiS Anna Krupka powiedziała, że ograniczenie sprawowania  władzy do dwóch kadencji ma pomóc w rozbiciu lokalnych powiązań i układów, związanych  z osobą wójta, czy burmistrza, który rządził gminą czasami kilkadziesiąt lat. Ograniczenie możliwości jego ponownego ubiegania się o mandat ma zachęcić innych ludzi do realizacji własnych pomysłów i wzięcia odpowiedzialności za gminę.

Zdaniem gościa Radia Kielce przedłużenie kadencji do 5 lat umożliwi z kolei nowym włodarzom pełną realizację obietnic wyborczych. Będą mieli więcej czasu nie tylko na przeprowadzenie bilansu otwarcia, ale także na spokojną pracę i realizację swoich planów.  

Posłanka odniosła się także do wprowadzanych zmian, które ułatwią głosowanie osobom niepełnosprawnym. Nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego, ale nadal pozostanie możliwość elekcji przez pełnomocnika. Ponadto w lokalach wyborczych zostaną wprowadzone udogodnienia dla osób niewidomych. Nie bez znaczenia jest także nowa interpretacja oddania głosu ważnego, za który przyjmuje się dwie krzyżujące się linie. Dotychczasowa interpretacja  powodowała, że 8% głosów  komisje wyborcze uznawały za nieważne.

Za organizacje wyborów będzie odpowiadała Państwowa Komisja Wyborcza, a nie gmina, jak to było dotychczas.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution