101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Ostrowcu nie sprawdzą jakości powietrza

Data publikacji: 15.12.2017 11:45
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Do 2020 roku, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego muszą poczekać na to, żeby dowiedzieć się, czym oddychają. Miejscowe starostwo wystąpiło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o to, by zainstalował w mieście stałą, automatyczną stację monitorującą jakość powietrza i włączenie jej do państwowej sieci.

Instytucja odmówiła, tłumacząc się brakiem pieniędzy. Joanna Jędras, z inspektoratu informuje, że koszt zainstalowania automatycznej stacji z jednym miernikiem to 200 tysięcy złotych. Każdy dodatkowy miernik, to kolejne 100 tysięcy złotych plus koszty utrzymania. Inspektorat nie ma obecnie takich funduszy. Dodaje, że nie stoi nic na przeszkodzie, aby samorząd sam kupił i zamontował instalację. Wówczas, możliwe będzie włączenie jej do sieci państwowego monitoringu.

Joanna Jędras dodaje, że instytucja kupiła mobilną stację, która każdego roku będzie monitorować jakość powietrza w różnych miejscowościach województwa. W tym roku robiła pomiary w Solcu-Zdroju, w 2018 pojedzie do Końskich, a w 2019 do Skarżyska-Kamiennej, a w Ostrowcu pojawi się w 2020 roku.

Naczelnik wydziału rolnictwa i środowiska w starostwie, Waldemar Kacuga podkreśla, że w powiecie są duże przekroczenia pyłów PM10, PM2,5 oraz benzopirenów. Zaznacza, że największy problem jest w miejscowościach, które znajdują się w kotlinach i dolinach rzek. Wieczorem, gdy mieszkańcy zaczynają palić w piecach, nie da się oddychać. – Należy podjąć wszelkie działania, aby poprawić jakość powietrza w mieście i powiecie, a zamontowanie tej stacji uświadomi wszystkim jednoznacznie, że jest źle, ale może być lepiej – mówi Waldemar Kacuga. Urzędnik uważa, że podawanie wyników uświadomi społeczeństwu to, jak ważna jest wymiana pieców na te lepszej generacji i używanie lepszych jakościowo paliw.

WIOŚ prowadzi stały monitoring powietrza w Kielcach, Nowinach, Małogoszczu i Połańcu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution