101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Politechnika rozbuduje kampus. Powstanie boisko i stadion lekkoatletyczny

Data publikacji: 15.12.2017 15:28
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Projekt nowego stadionu lekkoatletycznego Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Detan

Projekt nowego stadionu lekkoatletycznego przedstawiła Politechnika Świętokrzyska. Obiekt będzie mieścił się w kampusie uczelni, obok istniejącej hali sportowej.

W skład kompleksu wejdą między innymi bieżnia sześciotorowa o długości 400 metrów, skocznia do skoku w dal oraz skocznia do skoku wzwyż. Będzie się tam mieścił również stadion ze sztuczną murawą do piłki nożnej.

Uczelnia chciałaby wybudować także boisko do siatkówki oraz kort tenisowy. Obok stadionu mają powstać częściowo zadaszone trybuny dla 400 widzów oraz siłownia zewnętrzna. Profesor Barbara Goszczyńska, prorektor do spraw ogólnych mówi, że głównym celem uczelni jest rozszerzenie oferty sportowej dla studentów.

- Na terenie kampusu mieszka ponad tysiąc studentów. Część z nich uprawia jakąś dyscyplinę sportu, ale większość godzinami przesiaduje przed komputerem. Jeżeli będą mieli blisko stadion, może skłoni ich to do oderwania się od komputera - mówi profesor Barbara Goszczyńska.

Projekt nowego stadionu lekkoatletycznego Politechniki ŚwiętokrzyskiejFot. Detan

Szacowany koszt inwestycji to 14,5 miliona złotych, z czego sam stadion kosztowałby około 7 milionów. Kosztowne będzie przeniesienie podziemnych instalacji biegnących obecnie pod planowanym stadionem. Politechnika nie ma pieniędzy, by samemu sfinansować budowę. Dlatego zamierza poszukać rządowego wsparcia. Wystąpi o nie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Sportu.

Najpierw kielecka uczelnia chce zdobyć pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej. Mirosław Malinowski, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej oraz członek zarządu PZPN, zapewnia, że kolejny stadion piłkarski jest bardzo potrzebny. Ale ma uwagi do projektu.

- Według projektu, boisko ma niecałe 99 metrów długości. Tymczasem wystarczyłoby nieco ponad metr więcej i byłby dostosowany do wymogów ekstraklasy. Nam bardzo zależy, żeby pełnowymiarowy stadion powstał w Kielcach, bo bardzo kolejnego takiego obiektu brakuje - zapewnia Mirosław Malinowski.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor kieleckiej uczelni jest przekonany, że projekt stadionu bez problemu da się zmienić i wydłużyć go do 100 metrów. Mirosław Malinowski nie ukrywa, że Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej chciałby w przyszłości prowadzić na stadionie politechniki szkolenie dzieci.

 Kielecka uczelnia ma nadzieję, że obiekt będzie gotowy w 2020 roku. Politechnika Świętokrzyska ogłosiła dziś również, że w przyszłym roku w hali sportowej uczelni odbędą się mecze młodzieżowych mistrzostwa świata piłkarek ręcznych do lat 18.

Projekt nowego stadionu lekkoatletycznego Politechniki ŚwiętokrzyskiejFot. Detan

W skład kompleksu wejdą między innymi bieżnia sześciotorowa o długości 400 metrów, skocznia do skoku w dal oraz skocznia do skoku wzwyż. Będzie się tam mieścił również stadion ze sztuczną murawą do piłki nożnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution