101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie zainteresowani edukacją medialną. Wiedzę sprawdzili podczas olimpiady

Data publikacji: 15.12.2017 17:52
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

IV edycja olimpiady wiedzy o mediach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
Kielce. 15.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rekordowa liczba osób wzięła udział w okręgowym etapie IV Olimpiady Wiedzy o Mediach. W konkursie, współorganizowanym przez Instytut Dziennikarstwa i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, uczestniczyło 50 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa świętokrzyskiego.

Zdaniem dr Renaty Piaseckiej-Strzelec, koordynator olimpiady w województwie świętokrzyskim, z roku na rok wśród uczestników obserwowane jest coraz większe zainteresowanie edukacją medialną.

- Uczniowie musieli zmierzyć się z testem zawierającym pytania dotyczące między innymi szeroko rozumianych systemów medialnych, historii mediów, jak również zjawisk zachodzących we współczesnych mediach takich jak komodyfikacja, konwergencja czy tabloidyzacja- dodaje.

Jak podkreśla Renata Piasecka-Strzelec, dziesięciu najlepszych uczestników olimpiady będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w finale, który odbędzie się w marcu w Warszawie.

Uczniowie, którzy zmagali się z testem podkreślali, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Jak tłumaczy Wiktoria Kawiorska, z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie - do tego etapu olimpiady przygotowywała się od dwóch tygodni.

- Największą trudność sprawiło mi pytanie, gdzie trzeba było podać nazwiska założycieli różnych stacji telewizyjnych. Do rozwiązania pozostałych potrzebna była między innymi znajomość ogólnopolskich mediów - dodaje.

Z kolei Maria Magdziarz, uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie, która w olimpiadzie wzięła udział po raz pierwszy twierdzi, że test dało się rozwiązać w mniej niż godzinę.

- Kilka pytań sprawiło mi spore problemy, nie znałam na nie odpowiedzi. Jednak z resztą poradziłam sobie dobrze. Mnie udało się rozwiązać ten test w mniej niż pół godziny - dodaje.

Zdaniem Tomasza Chrząstka, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Informacji UJK, rosnące zainteresowanie olimpiadą wśród młodzieży bardzo cieszy.

- Do tegorocznego konkursu zgłosiło się prawie sto osób, natomiast, porównując to z  pierwszą edycją olimpiady, do której na szczeblu wojewódzkim zgłosiło się kilkunastu chętnych, taka frekwencja musi cieszyć - podkreśla.

Olimpiada Wiedzy o Mediach jest organizowana przez kielecką uczelnię wraz z 15 innymi uniwersytetami w kraju już po raz czwarty. Uczestnicy konkursu w finale będą rywalizować o 48 indeksów na studia dziennikarskie na renomowanych uczelniach wyższych. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution