101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ormiańscy artyści pomogą kieleckiej młodzieży tworzyć sztukę

Data publikacji: 15.12.2017 18:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wizyta Anny Mnatsakanyan w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego
Kielce. 15.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zespół Szkół Plastycznych w Kielcach będzie współpracował z Panos Terlemezyan State College of Fine Arts w Erywaniu. W przyszłym roku kielecka młodzież odwiedzi Armenię, natomiast do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjadą młodzi artyści z Erywania.

Dziś w kieleckim „Plastyku” gościła Anna Mnatsakanyan, dyrektor ormiańskiej szkoły. Jest przekonana, że młodzi ludzie mogą dużo się od siebie nauczyć.

- Zarówno jeżeli chodzi o rzeźbę, jak i tkaninę artystyczną. Możemy coś sobie dać nawzajem, ale i wziąć. Praca z tkaniną, to nowy kierunek dla Ormian. Bardzo ciekawy - mówi Anna Mnatsakanyan.

Ten rok w kieleckim "Plastyku" jest inspirowany kulturą ormiańską. Młodzi artyści starają się w swojej sztuce zawierać elementy z Armenii. Maria Kowalczyk, dyrektor szkoły zapowiada, że w przyszłym roku będzie można zobaczyć wystawę prac uczniów. Natomiast już teraz we współpracy z ormiańską szkołą rozpoczęto projekt artystyczny. W szkole powstaje chaczkar, czyli duży kamienny krzyż charakterystyczny dla Armenii. Rzeźba trafi do klasztoru na Świętym Krzyżu.

- Wspólnie z plastykami z Armenii będziemy tworzyć też drugi chaczkar. Młodzież z Erywania zrobi połowę rzeźby, później trafi ona do Kielc i nasi uczniowie go dokończą - tłumaczy Maria Kowalczyk.

W poprzednich latach młodzi plastycy inspirowali się między innymi kulturą śródziemnomorską, żydowską i skandynawską.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution