101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O tradycjach kolędniczych w ostrowieckim muzeum

Data publikacji: 16.12.2017 09:27 / Data aktualizacji: 16.12.2017 15:35
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Przedświąteczne warsztaty w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach
Częstocice. 16.12.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się przedświąteczne spotkanie „Gwiazdor, Turoń i spółka, czyli świąteczni goście w muzeum”. Uczestnicy poznawali dawne zwyczaje kolędnicze, a także próbowali swoich sił w zdobieniu bombek metodą decoupage.

Na warsztaty przyszło kilka rodzin z dziećmi. Uczestnicy najpierw obejrzeli wystawę „Świąteczni goście”, która prezentuje szopki ludowe, stroje i lalki kolędnicze pochodzące z muzeów z Ostrowca, Kielc i Lublina.

Po wystawie oprowadzała Agnieszka Barańska, która mówi, że tradycja kolędowania dawniej była bardzo bogata. Każda postać miała swój cel, coś symbolizowała. W tej grupie pojawiał się m.in. kominiarz, bocian, turoń, a nawet koza. Turoń, to postać fantastyczna, nawiązująca do tura - zwierzęcia, które istniało naprawdę. W czasie świąt chodzono z nim od domu do domu. Zwierzę wyginęło w XVII wieku, stąd powstała maszkara, którą ozdabiano m.in. futrami, aby jak najlepiej przypominała tura.  Turoń symbolizował siłę.

Kolędnicy chodzili również z kozą, symbolizującą obfitość zboża w powiedzeniu:  „Kiedy koza chodzi, to żytko rodzi”. To zwierzę zapewniało, że w nowym roku w danym domu nie braknie chleba.

Ponadto na wystawie znajdują się różnorodne szopki, rzeźbione w drewnie lub modelowane w glinie i wypalone. Omówione zostały także atrybuty kolędników, czyli maski np. Żyda lub diabła, a także kosy i widły ozdobione skórą jeża, aby dodatkowo móc dokuczyć gospodarzowi domu.

Warsztaty oraz wystawa podobały się i dużym, i małym. Aneta Stojek przyszła z kilkuletnia córką. Mówi, że zawsze uczestniczą w podobnych wydarzeniach. Wystawa zrobiła na Anecie Stojek duże wrażenie, szczególnie jedna płaskorzeźba w drewnie przedstawiająca Świętą Rodzinę w szopce.

Wystawę „Świąteczni goście” w Pałacu Wielopolskich będzie można zwiedzać do końca stycznia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution