101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczniowie szkolą się na Bukówce

Data publikacji: 16.12.2017 11:50
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 50 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych odbędzie dziś szkolenie w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. Do jednostki przyjedzie młodzież z klasy mundurowej objęta pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, twierdzi, że program jest przeznaczony dla osób, które chcą rozszerzać swoją wiedzę z zakresu obronności. Projekt jest podzielony na dwa etapy. W części teoretycznej to nauczyciele ze szkół będą prowadzić zajęcia w ramach przedmiotu Edukacja dla Obronności. Natomiast część zadań praktycznych odbywa się na Bukówce. Łącznie uczniowie odbędą 185 godzin zajęć.

W ramach praktyki w Centrum uczniowie dowiedzą się m.in. jak trzymać broń, poznają też zagadnienia taktycznego rozstawienia na polu walki. Pułkownik Chabielski dodaje, że głównym celem zajęć jest kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych.

- Po zakończeniu takiego kursu jego uczestnicy powinni wiedzieć jak ważne są te wartości. Mam nadzieję, że zrozumieją, iż wojsko to służba - dodaje komendant.

Do programu Ministerstwa Obrony Narodowej zgłosiło się ponad 250 szkół z całego kraju. Wybrano z nich 57 w tym 3 z regionu świętokrzyskiego. Poza Zespołem Szkół Mechanicznych są to klasy mundurowe w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu oraz w Niepublicznym Technikum ZDZ w Opatowie. Przez 2 lata, od września tego roku, będą one prowadziły pilotaż proponowanego przez resort systemu przygotowania wojskowego. Absolwenci tych szkół, po ich ukończeniu i przejściu szkolenia na poligonie zakończonego przysięgą wojskową, będą mogli ubiegać się na zasadzie pierwszeństwa o przyjęcie do służby zawodowej w Wojsku Polskim lub w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution