101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tłum na ostrowieckiej premierze filmu o „Tarzanie”

Data publikacji: 16.12.2017 20:51
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ostrowiecka premiera filmu o wachmistrzu Tomaszu Wójciku Tarzanie
Ostrowiec Świętokrzyski. 16.12.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy powiatów ostrowieckiego i opatowskiego obejrzeli dziś film „Tarzan - ułan z Zawichostu”, który swoją premierę miał na początku grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Produkcja o żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej Tomaszu Wójciku „Tarzanie” powstała z inicjatywy dwóch świętokrzyskich organizacji: Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci i Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię.

Projekcja w Ostrowcu zgromadziła wiele osób zainteresowanych historią II wojny światowej. Wśród nich był Bartek Wiewióra, który chciał pogłębić swoją wiedzę historyczną. Jak przyznał, dopóki nie dowiedział się o filmie, o postaci „Tarzana” nie wiedział nic.

Z kolei Rafał Gajek powiedział, że w dzieje Tomasza Wójcika wprowadził go kolega rekonstruktor. Po projekcji filmu chętnie dowie się czegoś więcej na temat tej postaci. Uważa, że ten żołnierz może być autorytetem dla młodych osób. Dodał, że zaskoczony był frekwencją na dzisiejszej projekcji.

- Jak na Ostrowiec zainteresowanie było bardzo duże, ludzie nie mieścili się na sali - powiedział.

Ostrowiecka premiera filmu o wachmistrzu Tomaszu Wójciku TarzanieOstrowiec Świętokrzyski. 16.12.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jednym ze sponsorów filmu było Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na widowni zasiadł starosta Zbigniew Duda, który uważa, że film jest świetnie zrobiony i pomaga odkłamywać historię. Starosta zaznacza jednak, że wielu jest takich lokalnych bohaterów, którzy zasługują na pamięć. Cieszy się, że powiat wsparł finansowo taką produkcję i pracę Ostrowieckich Patriotów.

W premierze w Ostrowcu Świętokrzyskim udział wziął również senator PiS Jarosław Rusiecki, który powiedział, że słowo, które oddaje postawę Tomasza Wójcika „Tarzana”, to "wierność". Parlamentarzysta przypomniał o honorowym obywatelu Ostrowca Świętokrzyskiego - żołnierzu Armii Krajowej Antonim Hedzie „Szarym”. Wyraził nadzieję, że o nim także kiedyś powstanie podobny film.

Na ostrowieckiej premierze obecny był reżyser obrazu Sławomir Mazur, który powiedział, że dzięki profesjonalizmowi ekipy zdjęcia do filmu udało się nakręcić w ciągu jednego dnia. Z kolei rodzina Tomasza Wójcika „Tarzana” uczestniczyć będzie w najbliższych projekcjach w Sandomierzu i Świdniku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution