101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nowy biskup wrócił w rodzinne strony. Odprawił mszę prymicyjną

Data publikacji: 17.12.2017 10:06 / Data aktualizacji: 17.12.2017 15:32
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Busko - Zdrój. Msza prymicyjna księdza biskupa Andrzeja Kalety
Busko - Zdrój. 17.12.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

- Jestem tu, by razem z wami modlić się i podziękować wszystkim za spędzone wspólnie lata na mojej rodzinnej ziemi - powiedział przed rozpoczęciem mszy prymicyjnej odprawionej w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ksiądz Andrzej Kaleta. W trakcie uroczystej eucharystii hierarcha udzielił wiernym Prymicyjnego Błogosławieństwa Biskupiego.

W modlitewnym spotkaniu, oprócz rodziny księdza biskupa, wzięli udział księża, siostry zakonne, dawni i obecni współpracownicy, nauczyciele, lokalne władze, przyjaciele   wszyscy, którzy wywarli wpływ na formację duchową i intelektualną nowego biskupa. W uroczystości wzięła również udział wojewoda Agata Wojtyszek.

Ks. Andrzej Kaleta podkreślił, że Busko i całe Ponidzie, które nazywa swoją małą ojczyzną, wspomina z dużym sentymentem i chętnie wraca w rodzinne strony.

- Busko-Zdrój to miejsce miłe mojemu sercu. Miejsce, jak mówił kiedyś św. Jan Paweł II odnosząc się do swojej rodzinnej miejscowości, w którym wszystko się dla mnie rozpoczęło. Tu się rozpoczęła szkoła, przyjaźnie i znajomości. Tu rozpoczęło się również moje powołanie - podkreślił biskup.

Księdza Andrzeja Kaletę ciepło wspomina obecny proboszcz jego rodzinnej parafii, ks. Tadeusz Szlachta. Jak powiedział, nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej był bardzo częstym gościem buskiej parafii.

- Postrzegam go, jako człowieka, który zasłużył sobie swoją postawą na to, by dzisiaj pełnić funkcję biskupa -  podkreślił duchowny.

- Będzie dalej człowiekiem pracowitym, rozważnym i pełnym pokory. Będzie wymagający wobec siebie. W sposób niesamowicie taktowny i delikatny będzie również wymagał od innych, tak by mobilizować i nie zniechęcać. To jego niesamowita, pozytywna cecha - dodał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju.

W podobnym tonie o nowym biskupie wypowiada się również proboszcz buskiej parafii św. Brata Alberta ks. Marek Podyma. Jak tłumaczy, już pod koniec lat 70., kiedy był wikariuszem w rodzinnej parafii księdza Andrzeja Kalety, zaimponował mu on, jako młody człowiek, który zdecydował się zrezygnować ze studiów na Politechnice Świętokrzyskiej, by całkowicie poświęcić swoje życie Bogu.

- To była dojrzała i przemyślana decyzja, która również dla mnie była dużym przeżyciem duchowym. Nominacja księdza Andrzeja Kalety na biskupa to wielka radość dla całego Buska-Zdroju - podkreślił duchowny. 

Skromny, pokorny, oddany Bogu i Kościołowi - tak o nowym biskupie pomocniczym diecezji kieleckiej mówią buszczanie i uczestnicy mszy świętej, której przewodniczył. Wśród nich była m.in. Halina Polak, członek dalszej rodziny ks. Andrzeja Kalety. Jak zaznaczyła, hierarchę cechuje również dobre pouczcie humory i empatia.

- Jest bardzo bezpośrednią osobą. Nie tworzy dystansu do siebie. Mam najlepsze zdanie na jego temat. Jestem dumna, że znam go osobiście i cieszę się, że został nowym biskupem naszej diecezji. Z pewnością zasłużył na to wyróżnienie - uważa Halina Polak.

Mszę świętą poprzedziło uroczyste wprowadzenie hierarchy do świątyni przez koncelebrantów i służbę liturgiczną. Przed modlitwą nie zabrakło również życzeń dla księdza biskupa złożonych przez wiele środowisk, które wiązankami kwiatów i ciepłym słowem przepełnionym wspomnieniami przywitały swojego rodaka w jego rodzinnej parafii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution