101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Kunowie przypominali świąteczne zwyczaje

Data publikacji: 17.12.2017 17:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kunów. Jarmark bożonarodzeniowy
Kunów. 17.12.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Barszcz grzybowy z kaszą gryczaną, kasza po chocimowsku i pierogi z kapustą to tylko część propozycji kulinarnych III Kunowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Można było także znaleźć ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki, rzeźby czy prace lokalnych artystów. Spotkaniu towarzyszył występ orkiestry dętej i zespołów ludowych działających na terenie gminy.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej zaznacza, że odnajduje tu atmosferę rodzinnych świąt. We wspomnieniach przywołuje przede wszystkim choinkę oświetloną prawdziwymi świeczkami i wiszące na niej cukierki. Spotkanie różnych grup pozwala na przypomnienie różnych zwyczajów świątecznych, dzielenie się doświadczeniami i anegdotami.

- Ważne jest też pokazanie bogactwa rękodzielniczego gminy i integracja mieszkańców -  dodaje burmistrz.

Region Kunowa, podobnie, jak wiele innych miejsc w kraju, ma swoje własne przepisy wigilijne, nieznane w innych miejscach. Jolanta Działak i Jadwiga Filipowska częstowały barszczem grzybowym z kaszą gryczaną. To rzadko spotykany przepis na barszcz wigilijny. Jak wspominali uczestnicy spotkania, w dzieciństwie nie był lubiany ze względu na wyrazisty smak, teraz przywołuje najpiękniejsze wspomnienia. To wywar z prawdziwków okraszony cebulą smażoną na oleju i zakwaszony barszczem. Podawany z kaszą gryczaną. W Chocimowie podawana jest też kasza po chocimowsku. To też kasza gryczana, tym razem przesmażona z ugotowanymi grzybami. Członkinie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów zaznaczają, że przepisy na te tradycyjne dania przechowują dla kolejnych pokoleń.

Kunów. Jarmark bożonarodzeniowyKunów. 17.12.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Koło Gospodyń Wiejskich z Nietuliska Małego składa się z 19 osób, w tym dwóch mężczyzn. Przewodnicząca Koła Teresa Łucka zaznacza, że spotkania o takim charakterze pomagają przechować tradycje. Członkowie Koła spotykają się dwa razy w tygodniu, przez Bożym Narodzeniem przypominają stare kolędy i dzielą się przepisami. Na jarmark w Kunowie przygotowali pierogi z kapustą i grzybami oraz własnoręcznie wykonane stroiki i wyroby rękodzielnicze. Można było także kupić soki owocowe.

Niecodzienne obrazy tworzone metodą malowania i wypalania zaprezentował Łukasz Pasternak z Janika. Jest podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowcu. Technikę wypalania pokazał mu wychowawca w szkole specjalnej, teraz sam tworzy tą metodą. Tematy obrazów są różnorodne, od krajobrazów, poprzez abstrakcje po portrety. Kwoty uzyskane ze sprzedaży obrazów pomagają mu w codziennym funkcjonowaniu.

Łącznie na III Kunowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym swoje wyroby prezentowało 17 wystawców.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution