101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Smog znowu straszy

Data publikacji: 18.12.2017 12:58
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Smog ponownie pojawił się w województwie świętokrzyskim. Według najnowszych danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stężenia szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu w ostatnich dniach kilkukrotnie przekraczały dozwolone normy. Taka sytuacje dotyczyła Kielc oraz innych miast z naszego regionu.

Joanna Jędras z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że zawyżone stężenie dotyczyło pyłów PM10, które zawierają w sobie drobne cząsteczki metali ciężkich. Dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary godzinowe z wczorajszego wieczora wskazywały, że normy przekroczone były kilkukrotnie, a stan powietrza określany był, jako bardzo zły.

Największe zanieczyszczenie w miejscach gdzie są zainstalowane czujniki było w Połańcu i Małogoszczu gdzie norma była przekroczona dwukrotnie. Stężenie pyłów PM10 przekraczało 100 mikrogramów na metr sześcienny. W Kielcach było to nieco ponad 83 mikrogramy.

Z porannych pomiarów wynika, że stan powietrza w województwie się poprawił. Obecnie określany jest, jako umiarkowany i dobry. Zapewne odczyty się zmienią wieczorem gdy mieszkańcy ponownie będą palić w piecach.

Od połowy października, kiedy rozpoczął się sezon grzewczy normy, jakości powietrza w województwie były przekraczane kilkukrotnie. 

Stacje pomiaru jakości powietrza są w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej, Nowinach Małogoszczu i Połańcu oraz jedna mobilną która bada obecnie powietrze w Solcu.

Według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na powietrzu. Wszyscy inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną szczególnie wymagającą wzmożonego wysiłku. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution