101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Portrety Żydów z Zawichostu na wystawie w ośrodku kultury

Data publikacji: 19.12.2017 14:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze

„Był kiedyś Prosperów - Portrety Żydów Zawichojskich” wystawa w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście
Zawichost. 19.12.2017 / Fot. MGOK

„Był kiedyś Prosperów - Portrety Żydów Zawichojskich” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście. Ekspozycja składa się z plansz, na których umieszczono ponad 20 zdjęć mieszkańców społeczności żydowskiej oraz ich historie. Są także fotografie przedwojennego Zawichostu.

Wśród zaprezentowanych postaci jest m.in. Bronisław Geremek, który chociaż nie urodził się w Zawichoście, to przez pewien czas się tutaj ukrywał pod przybranym nazwiskiem. Jak poinformowała Kinga Kędziora - Palińska, lider grupy nieformalnej „Pamiętamy”, która zrealizowała ten projekt, wystawa oraz towarzyszący jej album ma przypominać o wspólnej historii Polaków i Żydów, którzy przed II wojną światową mieszkali obok siebie i byli sąsiadami.

Jest to o tyle istotne, że w Zawichoście niemal zupełnie zniknęły ślady po społeczności żydowskiej - nie ma już synagogi, a na cmentarzu żydowskim jest wyłącznie obelisk upamiętniający to miejsce, ponieważ wszystkie macewy ostały zniszczone podczas II wojny światowej.

„Był kiedyś Prosperów - Portrety Żydów Zawichojskich” wystawa w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w ZawichościeZawichost. 19.12.2017 / Fot. MGOK

Kinga Kędziora - Palińska przygotowała wystawę głównie w oparciu o swoją pracę magisterską oraz 6-letnie badania terenowe. Prowadziła kwerendy w archiwach, dotarła do potomków Żydów zawichojskich, rozmawiała z najstarszymi mieszkańcami miasteczka.

Na ekspozycji można zapoznać się również z historią 5 polskich rodzin, które pomagały Żydom przetrwać holocaust. Wystawę zorganizowano z okazji 75 rocznicy likwidacji getta w Zawichoście, podczas której zginęło ponad 5 tysięcy osób. Sfinansowano ją ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution