101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

ABC judaizmu dla chrześcijan

Data publikacji: 20.12.2017 09:03
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kamienica przy ul. Planty 7
Fot. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Dziś w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach odbędzie się otwarte, specjalne spotkanie w ramach studium "ABC judaizmu dla chrześcijan". Autorki żydowskiego śpiewnika rodzinnego "W poszukiwaniu złotego jabłka", Bella i Dorota Szwarcman, opowiedzą o jego idei oraz zaproszą do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni żydowskich.

Siostry Szwarcman - znana pisarka i publicystka oraz dziennikarka muzyczna, a także skrzypaczka Róża Ziątek-Czarnota, córka Belli Szwarcman, zapragnęły ocalić od zapomnienia bezcenny skarb, jakim są ulotne słowa żydowskich piosenek i nuty śpiewów chasydzkich. Oprócz skrzętnie zapisanych tekstów i melodii utworów, w ich śpiewniku można odnaleźć życiorysy zapomnianych pisarzy i kompozytorów, a także osobiste wspomnienia o bliskich i refleksje niosące nadzieję. 

- Już za chwilę w wielu domach zagoszczą kolędy, które również często kojarzą się z czasem dzieciństwa i tradycją rodzinnego domu. Tym szczególniej zapraszamy Państwa na to spotkanie - mówi Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek.

Bella Szwarcman - Czarnota - to polska publicystka, redaktor, tłumacz i filozof żydowskiego pochodzenia, siostra Doroty Szwarcman. Od wielu lat zajmuje się tematem kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Obecnie jest redaktorem i felietonistką "Midrasza" i matką Róży Ziątek-Czarnoty, skrzypaczki.

Dorota Szwarcman - to publicystka i krytyk muzyczny, obecnie związana z tygodnikiem "Polityka". Otrzymała dwukrotnie nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Prowadzi też bloga zatytułowanego "Co w duszy gra".

Początek spotkania przy ul. Planty 7 w Kielcach o godz.18.00, a wstęp jest bezpłatny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution