101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojewoda zmienia nazwy ulic

Data publikacji: 21.12.2017 12:47
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ksiądz Henryk Witczyk Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Anna JaworskaDąbrowska  dyrektor wydziału Prawnego Nadzoru i Kontroli w ŚUW

Ksiądz Henryk Witczyk, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Anna Jaworska-Dąbrowska - dyrektor wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w ŚUW
Kielce. 21.12.2017 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Uliczka Buczka w miejscowości Kurzelów będzie nosiła nazwę żyjącego księdza Henryka Witczyka. To jedna z decyzji podjętych przez wojewodę świętokrzyskiego w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Wojewoda Agata Wojtyszek uważa, że ks. Henryk Witczyk zasłużył sobie na wyróżnienie, wieloletnią ciężką pracą. Duchowny jest kapelanem „Solidarności” oraz twórcą wydawnictwa „Jedność”. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest także członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Poza tym został odznaczony tytułem honorowego obywatela Włoszczowy oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Ksiądz Henryk Witczyk przyznaje, że wyróżnienie to dla niego wielkie wyzwanie oraz zobowiązanie do dalszej działalności.

- Dekomunizacja to pewnego rodzaju podsumowanie przemian ustrojowych, które zachodzą w Polsce od 1989 roku. To co się teraz dzieje to jej ostatnie akordy - przyznaje duchowny.

W ubiegłym tygodniu wojewoda Agata Wojtyszek wydała tzw. zarządzenia zastępcze dla sześciu ulic, których nazwy propagowały komunizm. W Kielcach dotyczy to ulicy Brunona Jasieńskiego, która ma zmienić się na Zbigniewa Herberta. Z kolei w Chęcinach ulica 14 stycznia przemianowana zostanie na Ojca Czesława Domańskiego; w Stąporkowie Jan Paweł II zastąpi Doktor Ankę; w Ostrowcu Świętokrzyskim ulica Józefa Guliańskiego zmieni patrona na Antoniego Hedę „Szarego”, a ulica Stanisława Brody na Eugeniusza Kwiatkowskiego. W Klimontowie z kolei ulica Brunona Jasieńskiego będzie przemianowana na Heleny Herman.

Dzisiaj wojewoda poinformowała o zmianach nazw kolejnych ulic. Poza ulicą Buczka w Kurzelowie, zmienią się nazwy: ulicy 15 stycznia w Kazimierzy Wielkiej, jej patronem będzie ksiądz Stanisław Sikorski; w Kornicy ulica Wincentego Prasała będzie się nazywać Bronisława Wieczorkiewicza; w Rogowie Henryka Kozłowskiego zostanie przemianowana na ulicę księdza Marcelego Prawicy. Zmiany czekają także na mieszkańców Opatowa, bowiem ulica 16 stycznia będzie nosiła nazwę Bronisława Ostrowskiego, pseudonim „Cichy”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution