101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Boże Narodzenie z rodziną Golców [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 24.12.2017 16:00 / Data aktualizacji: 24.12.2017 16:00
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Boże Narodzenie u Edyty i Łukasza Golców w ich rodzinnym domu. Od lewej: Paweł Solarz, Edyta Golec, Łukasz Golec
Łodygowice. 25.12.2017 / Fot. Paweł Mikołajczyk / Radio Kielce

W Boże Narodzenie Radio Kielce gościło w domu Edyty i Łukasza Golców w Łodygowicach. Przez cztery godziny rozmawialiśmy o wielkim przywiązaniu do rodziny i świątecznej tradycji góralskiej.

- Dla nas wartości rodzinne są najważniejsze – mówi Edyta Golec. Dlatego w okresie świąt chcemy spotkać się ze wszystkimi bliższymi i dalszymi kuzynami i to zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Od lat jest tak, że wigilię przygotowują bracia. Każdego roku inny. W tym roku spotkaliśmy się w domu Pawła, ale dzisiaj będzie rozmawiać, kolędować i kosztować pyszne potrawy w naszym domu dodaje Łukasz. Do świąt przygotowują się – zwłaszcza moi teściowie  – od co najmniej miesiąca, zdradza Łukasz.

Tata Edyty przygotowuje mięsa, nalewki, wędzi ryby. Dla nas to czas oczekiwania na chwile spokoju, zwłaszcza, że przed Bożym Narodzeniem nagrywamy programy telewizyjne, audycje radiowe, jesteśmy zapraszani na kolędowe koncerty mówi Łukasz. Jak co roku Łukasz z synami: Bartkiem i Piotrem ubiera choinki oraz wspólnie z teściem przygotowuje karpie. Edyta z Antosią natomiast włączają się w przygotowanie potraw, dekorowanie stołu. W tradycji świątecznej na Żywiecczyźnie życzenia składa się opłatkiem posmarowanym miodem. Według zwyczaju od stołu podczas kolacji nie wolno wstawać, bo oznaczać to może śmierć. Zresztą tych zwyczajów i obrzędów jest znacznie więcej.

Również w porządkach pomagają obie mamy i przyjaciółka domu, inaczej pewnie  nie byłoby takiego komfortu.

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia, to czas spotkań przy świątecznym stole.

Dla zespołu Golec uOrkiestra, to był bardzo pracowity rok. Bardzo dużo koncertów w kraju i zagranicą. Przygotowanie dwóch dużych telewizyjny produkcji, nowe nagrania i realizacja płyty z okazji 20 lecia zespołu. Grupa dostała także propozycje napisania muzyki do fabularyzowanego dokumentu o ciotce Pawła i Łukasza Stasi pseudonim „Gusta”, która była żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i razem z innymi została zamordowana niedaleko Opola.  Jaki był kończący się 2017 rok dla rodziny Golców?

Jak przyznają Edyta i Łukasz Golcowie w ich rodzinie uwielbiają śpiewać kolędy.

Edyta i Łukasz wierzą, że dla wszystkich nadchodzący Nowy Rok będzie udany, a każdemu spełnią się jego marzenia.

W 2018 roku Golec uOrkiestra rozpoczyna obchody 20–lecia powstania zespołu. Z tej okazji odbędą się koncerty z udziałem zaproszonych gości.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution