101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zdjęcie z osłem Maćkiem? Tylko w Skalbmierzu

Data publikacji: 25.12.2017 15:10
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Żywa szopka w Skalbmierzu

Żywa szopka w Skalbmierzu
Skalbmierz. 25.12.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Zorganizowana po raz ósmy żywa szopka przy kościele w Skalbmierzu przyciągnęła w pasterkę i pierwszy dzień świąt całe rodziny. Wierni spotkali się przy stajence w wigilijny wieczór przed tzw. pasterką dla dzieci i tą odprawioną tradycyjnie o północy.

W pierwszy dzień świąt po porannych mszach świętych mieszkańcy wspólnie kolędowali przy niej i robili pamiątkowe zdjęcia ze zwierzętami.

Czołowe miejsce wśród zwierząt zajmował będący własnością parafii osioł Maciek, a także kucyki, kozy i domowe ptactwo. Zdaniem proboszcza parafii ks. Mariana Fatygi - inscenizacja żywej szopki ma potęgować radość z Bożego Narodzenia i przypominać wiernym o okolicznościach przyjścia Chrystusa na świat.

- Istotą Bożego Narodzenia jest radość. Chcemy ją wyrazić właśnie za pomocą bożonarodzeniowego misterium, śpiewając wspólnie kolędy i wystawiając jasełka w towarzystwie zwierząt, które były przy Dzieciątku również dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence - mówił duchowny.

Co roku żywą szopkę w Skalbmierzu odwiedzają ze swoją liczną rodziną Teresa i Jerzy Łachowie. Zdaniem pani Teresy, skalbmierska żywa szopka i towarzyszące jej parafialne obchody Świąt Bożego Narodzenia przyciągają do tamtejszego kościoła nie tylko mieszkańców parafii, ale również wielu gości.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Co roku przybywa zwierzątek w stajence i podziwiających je ludzi. Wśród odwiedzających są również goście z Krakowa, Kielc czy Tarnowa. Również członkowie naszej rodziny przyjeżdżają do nas na święta, w dużej mierze właśnie po to, by uczestniczyć w tych wzruszających uroczystościach w naszej parafii - podkreśliła Teresa Łach.  
Z kolei zdaniem Jerzego Łacha - żywa szopka sprzyja edukowaniu i zainteresowaniu dzieci i młodzieży tematyką biblijną.  

- Żywa szopka pozwala w pewien sposób odtworzyć wydarzenia, które towarzyszyły narodzinom Jezusa, co jeszcze bardziej potęguje naszą radość z Jego przyjścia na świat. Jest wesoło, kolędujemy i cieszymy się wspólnie ze Świąt w gronie naszych najbliższych - powiedział Jerzy Łach.

Żywe szopki stanęły w tym roku również w przy klasztorze ojców franciszkanów w Pińczowie, a także przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubieni. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution