101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Szpital w Morawicy zmniejsza żądania. Wciąż jednak chce kilku milionów

Data publikacji: 27.12.2017 15:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
Morawica. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy zmniejszyła żądania dodatkowych pieniędzy, kierowane do Narodowego Funduszu Zdrowia. Do tej pory, szpital chciał zwiększenia przyszłorocznego kontraktu o 8 milionów złotych, teraz postuluje o 3 mln 600 tys. zł.

Jak informowaliśmy, pracownicy szpitala domagają się dwukrotnej podwyżki płac, a wymówienia złożyło 34 z 52 zatrudnionych w lecznicy psychiatrów.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że już w wakacje szpital dostał dodatkowe 5 mln 200 tysięcy złotych. Po dwóch miesiącach, chciał kolejnych ponad 8 mln zł, a takich pieniędzy NFZ nie ma. Dlatego, jeżeli lecznica nie zgodzi się na propozycję funduszu, czyli finansowanie na takim poziomie jak teraz, jedynym wyjściem z sytuacji będzie zwiększenie wyceny za porady medyczne udzielane w tej lecznicy.

- Prośba, którą skierowało do nas Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy jest dla nas nie do zaakceptowania, ponieważ ten szpital nie generuje nadwykonań, a jeżeli się one pojawiają to w niewielkiej liczbie. Jedyną możliwością jest zwiększenie ceny za poradę, ale żeby to zrobić musimy ogłosić konkurs – wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

Jeżeli Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii nie podpisze porozumienia z NFZ, szpital będzie świadczył usługi do końca lutego 2018 roku na starych warunkach finansowych, a do końca lutego, NFZ będzie musiał ogłosić konkurs. Jednak jak mówi Małgorzata Kiebzak, na razie nie wiadomo o jaką wartość zwiększone zostałaby ceny za porady medyczne. - Będziemy mogli zwiększyć wartość finansowania dopiero w momencie, kiedy rozliczymy rok bieżący. Wówczas sprawdzimy też, czy możliwe będzie otrzymanie dodatkowych środków z centrali NFZ. W tej chwili jesteśmy w stanie zwiększyć wartość finansowania, ale na pewno o dużo mniejszą kwotę niż chciałoby tego Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii – mówi dyrektor Kiebzak.

Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza przeprowadzić jeszcze szczegółową analizę nadwykonań w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. Obecny kontrakt dla tego szpitala wynosi prawie 52 mln zł rocznie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution