101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

ŚCO zbuduje bunkier. Żeby napromieniowywać pacjentów

Data publikacji: 28.12.2017 12:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Nowy akcelerator do radioterapii Versa HD
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Klinika Radioterapii przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii zostanie rozbudowana. Obok istniejącego budynku powstanie parterowy obiekt z podpiwniczeniem. Zakupiony zostanie także nowoczesny akcelerator, czyli urządzenie służące do napromieniania pacjentów.

Jak mówi Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dzięki inwestycji nie przybędzie miejsc dla pacjentów, ale zwiększą się możliwości leczenia chorych.

- W klinice jest ponad 50 łóżek i to wystarczająca liczba. Rozbudowa jest jednak niezbędna, ponieważ jedną z metod przygotowania pacjenta do przeszczepu szpiku jest napromienianie całego ciała. Ta procedura musi się odbywać w ściśle określonych warunkach. Specjalny bunkier, który wybudujemy spełni wszelkie wymogi, by służyć chorym, którzy wymagają przeszczepu szpiku - wyjaśnia Stanisław Góźdź.

Jednocześnie dyrektor zapewnia, że podczas prac budowlanych pacjenci nie odczują utrudnień. Będą przyjmowani i leczeni jak do tej pory. Budowa rozpocznie się na wiosnę, a zakończyć ma się pod koniec 2018 roku.

- W nowym obiekcie będą wszystkie urządzenia techniczne, ambulatorium oraz całe zaplecze do planowania leczenia. Budynek będzie jednokondygnacyjny z możliwością dobudowania w przyszłości kolejnych pięter - mówi Stanisław Góźdź.

Codziennie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii napromienia się średnio 150 pacjentów. Rocznie z radioterapii korzysta tam 2,5 tysiąca pacjentów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution