101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Inwestycje naukowe i drogowe z dużym dofinansowaniem

Data publikacji: 28.12.2017 14:41
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Politechnika Świętokrzyska
Kielce. 09.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 100 milionów złotych dostały w sumie kieleckie uczelnie wyższe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dziś Zarząd Województwa podjął uchwałę w tej sprawie. Politechnika Świętokrzyska otrzyma prawie 67 milionów złotych. Jak informuje profesor Wiesław Trąmpczyński rektor uczelni, te pieniądze posłużą do postawienia budynku, w którym znajdą się nowoczesne laboratoria badawcze.

- Politechnika chce się jeszcze bardziej otworzyć na współpracę z przemysłem. Zwłaszcza z firmami z województwa świętokrzyskiego. Stąd projekt CENWIS, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z RPO. Dzięki niemu, powstanie 6 nowych nowoczesnych laboratoriów, a kolejne 6 już istniejących zostanie mocno doposażonych w sprzęt badawczy – tłumaczy profesor Wiesław Trąmpczyński.

W nowym gmachu Politechnika będzie prowadziła między innymi badania dotyczące nanotechnologii i nanomateriałów. Uczelnia będzie współpracować między innymi ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego z RPO otrzyma ponad 34 miliony złotych. To dofinansowanie projektu MEDPAT. Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK informuje, że uczelnia planuje rozbudować jeden ze swoich wydziałów.

- Chodzi o Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Budynek przy alei IX Wieków Kielc będzie podwyższony o jedną kondygnację. Na zapleczu tego gmachu powstanie nowy budynek dydaktyczno-badawczy – mówi rektor Jacek Semaniak.

UJK planuje też doposażyć laboratoria wydziału. W planach jest między innymi uruchomienie pracowni symulacji leczenia radiologicznego.

Kolejne 100 milionów złotych z RPO, Zarząd Województwa podzielił na inwestycje drogowe. Dofinansowanie posłuży do wybudowania dwóch odcinków dróg wojewódzkich: z Podgórza do Bodzentyna oraz z Bodzentyna do Dąbrowy Dolnej. Rozbudowana zostanie również droga wojewódzka nr 728 biegnąca od Jędrzejowa do granicy województwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution