101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na sesji o przyszłości oddziału dziecięcego. Zabrakło jednak decyzji i konkretów

Data publikacji: 28.12.2017 15:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. Sesja rady powiatu nt. sytuacji oddziały dziecięcego miejscowego szpitala

Jędrzejów. Sesja rady powiatu nt. sytuacji oddziały dziecięcego miejscowego szpitala
Jędrzejów. 28.12.2017 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Radni powiatu jędrzejowskiego dyskutowali o przyszłości oddziału dziecięcego miejscowego szpitala. W sesji uczestniczył wiceprezes lecznicy - Robert Frańczak. Powtórzył, że głównym powodem zawieszenia działalności oddziału od 1 stycznia 2018 jest brak lekarzy.

Prawo zabrania zatrudnienia medyków jednocześnie na etacie i umowach o dzieło, a w związku z tym brakuje obsady na popołudniowe dyżury. Jak dodał, lecznicy nie stać na płacenie specjalistom ponad 100 zł za godzinę pracy, a takie stawki obowiązują w przychodniach.

Radni sugerowali, aby próbować znaleźć lekarzy wśród medyków zatrudnionych w przychodniach. Nie ukrywali też pretensji, że o tak poważnej sytuacji dowiedzieli się bardzo późno i to z przekazów medialnych. Radny Paweł Faryna przypomniał, że w podpisanej w 2008 roku umowie dzierżawy szpitala był zapis o tym, iż w lecznicy mają pozostać wszystkie oddziały. Ponadto, w tym roku powiat obniżył czynsz dzierżawny, aby spółka miała pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek.

Jędrzejów. Sesja rady powiatu nt. sytuacji oddziały dziecięcego miejscowego szpitalaJędrzejów. 28.12.2017 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Starosta Edmund Kaczmarek apelował o podejmowanie decyzji systemowych, dotyczących służby zdrowia. Jego zdaniem, sytuację braku lekarzy może poprawić zgoda na nostryfikację dyplomów lekarzy z Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ponad tysiąc mieszkańców powiatu jędrzejowskiego podpisało się pod petycją przeciwko likwidacji oddziału pediatrycznego. Dziś w sesji wzięły udział inicjatorki akcji - Magdalena Sala, Katarzyna Bacharz oraz Paulina Golonka. Jak powiedziały są rozczarowane sesją, podczas której nie zostały podjęte żadne decyzje.

Poseł PiS Anna Krupka wystosowała dziś do starosty jędrzejowskiego list otwarty, w którym apeluje o obronę oddziału przed zamknięciem.

Rocznie, jędrzejowska pediatria leczy około 700 pacjentów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution