101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sukces kieleckiej uczelni. UJK zdobył pieniądze, by lepiej kształcić pielęgniarki

Data publikacji: 29.12.2017 19:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Kielce. UJK. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

Kielce. UJK. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 4 milion złotych na utworzenie centrum symulacji medycznej dla pielęgniarek dostał Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Kielecka uczelnia wystąpiła o pieniądze do Ministerstwa Zdrowia, a 4.2 miliony złotych, które przyznano UJK pochodzą z funduszy unijnych. Profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK podkreśla, że projekt UJK był świetnie przygotowany i otrzymał największą liczbę punktów w konkursie, który przeprowadziło ministerstwo.

Centrum symulacji zacznie działać od przyszłego roku akademickiego. Będzie mieściło się w starym budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu przy alei IX Wieków Kielc. Sam budynek będzie zmodernizowany oraz podwyższony o jedną kondygnację. Pieniądze na ten cel UJK uzyskał z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak mówi prorektor Stanisław Głuszek, wydział lekarski już wykorzystuje fantomy medyczne oraz symulacje do kształcenia pielęgniarek i ratowników medycznych, ale dzięki unijnemu dofinansowaniu będzie można szkolenie unowocześnić. Pielęgniarki będą ćwiczyły wszystkie procedury, które czekają ich podczas normalnej pracy w szpitalu czy przychodni, od zupełnie podstawowych do bardziej skomplikowanych. W przyszłości UJK będzie się starał o pieniądze na stworzenie analogicznego centrum symulacji dla lekarzy.

Partnerem projektu centrum jest Wojewódzki Szpital Zespolony.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution