101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szczypiornista i prezesi w rolach królów

Data publikacji: 02.01.2018 11:59 / Data aktualizacji: 02.01.2018 13:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.01.2017 Kielce. Orszak Trzech Króli.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szczypiornista Michał Jurecki, prezes Fundacji Fabryki Marzeń Andrzej Załucki i prezes Wodociągów Kielce Henryk Milcarz wcielą się w tym roku w Kielcach w role Trzech Króli. Tradycyjny Orszak połączony ze wspólnym kolędowaniem rozpocznie się w sobotę 6 stycznia mszą świętą w kieleckiej katedrze o godzinie 13.00.

Uroczystości, w której wezmą udział także Trzej Królowie, będzie przewodniczył biskup Marian Florczyk. Orszaki wyruszą o 14.20 sprzed seminarium, pomnika AK i Placu Katedralnego, by spotkać się przy szopce, która w tym roku powstanie na placu Jana Pawła II. Poprzedzi je tzw. orszak pasterski z udziałem biskupa Mariana Florczyka, duchownych oraz pastuszków, Józefa i Maryi. Każdy Król będzie miał swoją asystę - zapowiada Alojzy Sobura z Wojewódzkiego Domu Kultury. Kacprowi będą towarzyszyli młodzi artyści, Melchior będzie miał asystę sportową i policyjną, a Baltazar artystyczną i harcerską.

Każdy Król będzie miał swój własny pojazd. Pojawią się m. in. konstrukcje związane z wodą i wielką, złotą koroną. Spotkanie jest okazją do wspólnego przeżywania swojej wiary i celebrowania Narodzenia Jezusa.

- Dzieci mogą tradycyjnie przebrać się w stroje kolędnicze - zachęca ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej. Uroczystość ma wymiar ewangelizacyjny. Gdybyśmy nie wierzyli w to, co wydarzyło się w Betlejem, to nie świętowalibyśmy tych wydarzeń. Uczestnicząc w orszaku, chcemy zamanifestować swoją wiarę. Uroczystość ma gromadzić całe rodziny, by rodzice i dziadkowie wspólnie z dziećmi śpiewali kolędy.

Elementem Orszaku Trzech Króli jest wspólne kolędowanie. Poza znanymi utworami, które zaśpiewają wszyscy zgromadzeni, będzie można wysłuchać specjalnie napisanych "Ballady o trzech glinianych mędrcach” i "Kolędy od policjantów". Po raz pierwszy wystąpi też Orkiestra Dęta ze Strawczyna. Królowie tradycyjnie będą też rozdawać dzieciom słodycze.

Orszak Trzech Króli w Kielcach odbywa się po raz 6. Organizują go wspólnie Diecezja Kielecka i Wojewódzki Dom Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution