101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rosła 300 lat. Trzeba ją wyciąć

Data publikacji: 03.01.2018 14:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
300letnia lipa rosnąca przy ul. Kwiatkowskiego w Sandomierzu

300-letnia lipa, rosnąca przy ul. Kwiatkowskiego w Sandomierzu
Sandomierz. 03.01.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

300-letnia lipa, rosnąca przy ulicy Kwiatkowskiego w Sandomierzu zostanie wycięta. Na taki krok zgodzili się radni, po zapoznaniu się z trzema niezależnymi ekspertyzami dendrologicznymi. Kluczowe znaczenie miała ostatnia z nich, wykonana przez prof. Marka Siewniaka.

Ekspert wykazał w niej postępujące obumieranie korony i malejącą stabilność drzewa w gruncie. To stwarza niebezpieczeństwo, ponieważ lipa rośnie na   parkingu, przy popularnym markecie, a jej konary grożą złamaniem.

Podczas ostatniej sesji, radni znieśli ochronę nad drzewem, pozbawiając je statusu pomnika przyrody. Opinie w sprawie wycięcia lipy są jednak mocno podzielone. Andrzej Anwajler uważa, że pozostawienie lipy obciążałoby radnych odpowiedzialnością za życie i zdrowie ludzi.

Radny Jacek Dybus twierdzi, że tak wiekowe drzewo należy za wszelką cenę ratować i opiekować się nim, jak człowiekiem, ponieważ to niemy świadek historii Sandomierza. Radny Andrzej Bolewski uważa, że skoro są sposoby na ratowanie drzewa, to należy z nich skorzystać.

Koszt leczenia drzewa oszacowano na kwotę 25-30 tysięcy złotych. Gdyby się na to zdecydowano, zgodnie ze wskazówkami prof. Siewniaka jego wysokość należałoby skrócić o 8 metrów, ponadto konieczne byłoby m. in. wykonanie specjalnych podpórek i przebudowanie nawierzchni, na której stoi. Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski przypomniał, że w dwóch poprzednich ekspertyzach, dendrolodzy nie stwierdzili możliwości skutecznego leczenia lipy. Dodał, że przychyli się do wniosku  właściciela nieruchomości o wycięcie drzewa. W to miejsce posadzone będzie nowe.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution