101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na ten nowotwór dwa razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety

Data publikacji: 03.01.2018 15:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Jacek Paluch gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Rak żołądka stanowi 10 procent wszystkich nowotworów na świecie. Rocznie rejestruje się ok. 900 tys. nowych zachorowań i ok. 650 tys. zgonów. W Polsce zdarza się coraz rzadziej, lecz nadal co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków tego nowotworu.

Dwa razy częściej na raka żołądka chorują mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć go odpowiednio wcześnie. O przyczynach, objawach i leczeniu tej choroby rozmawiamy z dr Jackiem Paluchem, gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

- Panie doktorze jakie są przyczyny tej choroby?

- Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny tej choroby. Mówi się o tym, że przyczyną jest bakteria helicobacter. Jednak 80% ludzi na świecie ma tę bakterię, ale tylko u mniej niż 1% osób występuje ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Dlatego helicobacter nie jest jedynym czynnikiem zachorowania na raka żołądka. Uważa się, że palenie papierosów także zwiększa ryzyko wystąpienia tego raka. Do tego dochodzą również predyspozycje genetyczne danej osoby. Na świecie najwięcej osób chorych na raka żołądka, to Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy. Wynika to z ich sposobu odżywania się. Te nacje spożywają dużo wędzonych ryb i dużo soli. Ze sposobu odżywania się wynika także to, że to właśnie panowie dwa razy częściej niż panie zapadają na raka żołądka.

 

- Czy w przypadku raka żołądka możemy mówić o objawach tej choroby?

- Niestety, we wczesnym stadium tej choroby nie występują żadne objawy. Jedynym jest dyskomfort w nadbrzuszu, ale występuje on w sytuacji, kiedy po prostu za dużo zjemy. Natomiast w późnej postaci raka pojawiają się nudności, wymioty (krwiste, fusowate), chudnięcie, czasami smoliste stolce, może się zdarzyć także wodobrzusze.

 

- W przypadku raka żołądka nie mają sensu profilaktyczne badania obrazowe, np. USG lub tomografia komputerowa, czy oznaczanie markerów nowotworowych. Jakie badania trzeba więc wykonać w diagnostyce raka żołądka?

- Te badania, o których pani mówiła pozwalają zdiagnozować raka żołądka, ale już w bardzo późnej jego fazie. Natomiast tylko jedno badanie pozwala rozpoznać tę chorobę we wczesnym stadium. To gastroskopia. Wykonujemy ją u każdego pacjenta, u którego podejrzewamy jakąkolwiek chorobę żołądka.

 

- Jak się leczy raka żołądka?

- To przede wszystkim leczenie zabiegowe. Endoskopia lub leczenie chirurgiczne z uzupełniającą chemio i radioterapią. Natomiast rokowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W momencie rozpoznania we wczesnym stadium szanse na wyleczenie chorego sięgają 90%. Jednak, gdy zdiagnozujemy chorobę w stadium zaawansowanym, wówczas szanse na wyleczenie maleją do 10 – 20%.

 

-  Jakich potraw należy unikać, by nie zachorować na raka żołądka?

- Nasz żołądek nie lubi bardzo mocno przyprawionych potraw. Także, o czym już wcześniej wspomniałem, soli i wędzonych produktów. Jednak, gdy w ciągu tygodnia zjemy np. dwie wędzone ryby nie oznacza to, że zwiększamy sobie ryzyko wystąpienia tej choroby. Unikajmy także tzw. fast foodów. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution