101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kto leczy w szpitalu w Ostrowcu?

Data publikacji: 05.01.2018 16:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Szpital

Ostrowiec Świętokrzyski. Szpital
Ostrowiec Świętokrzyski. 05.01.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Problemy kadrowe oraz niskie płace spowodowały, że pod koniec ubiegłego roku 31 lekarzy z ostrowieckiego szpitala wypowiedziało klauzulę opt-out. Nowy stan rzeczy zaczął obowiązywać od początku 2018 roku. Jak informuje Rafał Lipiec, dyrektor naczelny lecznicy, spośród 21 oddziałów i działów, trudności w obsadzeniu dyżurów są na: kardiologii, ginekologii i położnictwie, pulmonologii, chirurgii, neonatologii i neurologii.

- W ostrowieckim szpitalu sytuacja jest niepokojąca, ale pacjenci mogą być spokojni - zapewnia Rafał Lipiec dyrektor naczelny placówki.

Dodaje, że do 15 stycznia, a na niektórych oddziałach do 20 stycznia grafiki są zapełnione, w pojedynczych przypadkach trafia się wolne okienko. W późniejszych terminach tych luk jest więcej.

- Kierownicy i ordynatorzy oddziałów obiecali, że zapełnią te luki w dyżurach, które wynikają z wypowiedzenia przez lekarzy klauzul opt-out. Na chwilę obecną  chcę podkreślić, że szpital funkcjonuje prawidłowo - informuje Rafał Lipiec.

Dyrektor placówki dodaje, że dziś prowadzone były rozmowy z kierownikami i ordynatorami oddziałów, które dają szansę na wypracowanie kompromisu. Wybrzmiały pewne postulaty, o których naczelny nie chciał mówić. Kolejne rozmowy z lekarzami odbędą się we wtorek, być może wtedy zostaną podjęte konkretne ustalenia.

Dariusz Kopania, dyrektor do spraw medycznych, prowadzi indywidualne rozmowy i jest przekonany, że sytuacja szybko się wyjaśni. Uspokaja, że szpital działa na bieżąco, a świadczenia dopołudniowe są zabezpieczone, kłopot jest z dyżurami.

Mając na uwadze to, że jesteśmy w trakcie negocjacji ta sytuacja może się zmienić w każdej chwili, czyli możemy domniemywać, że jeżeli dojdziemy we wtorek do porozumienia, to od tego czasu grafiki będą pełne - dodaje Dariusz Kopania. Tłumaczy, że oczekiwania lekarzy dotyczą głównie finansów. To warunek, który pozwoli podjąć pracę w ramach podpisanej klauzuli opt-out.

Na oddziale ginekologii i położnictwa na etacie pracuje 10 lekarzy, 9 z nich wypowiedziało klauzulę. Ordynator oddziału Maciej Szymczyk mówi, że problem narastał latami. Uważa, że sytuacja na oddziale jest zła, ale ma nadzieję, że kryzys szybko zostanie zażegnany. Widzi chęć szybkiego rozwiązania problemu przez dyrektorów. Informuje, że dyżury nie są zapełnione.

Z racji tej, że oddział jest drugiego poziomu referencyjnego, to jest obowiązek zabezpieczenia dyżurowego przez dwóch lekarzy, w tym jeden dyżurny specjalista.

- W styczniu wychodzi 60 dyżurów - wylicza ordynator. Tym samym dodaje, że w tej chwili brakuje mu 24.

W tym miesiącu 8 dni jest bez żadnej obsady, jednak te luki widnieją w ostatnich dniach miesiąca. Ordynator informuje, że przyczyną wypowiedzenia klauzuli w pierwszej kolejności są braki kadrowe, a nie roszczenia finansowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution