101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nowy sztandar sandomierskich rzemieślników i przedsiębiorców

Data publikacji: 06.01.2018 18:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Nowy sztandar Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców
Sandomierz. 06.01.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sandomierzu ma nowy sztandar. Jego poświęcenie odbyło się w kościele św. Pawła. W uroczystościach wzięli udział m.in. zaproszeni rzemieślnicy z sąsiednich województw.

Starszy Cechu w Sandomierzu Andrzej Słabiak powiedział, że sztandar to szczególny symbol, do którego rzemieślnicy i przedsiębiorcy przywiązują duża wagę. Zawsze towarzyszy im m.in. w wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Podkreślił także wymiar integracyjny sztandaru, który łączy pokolenia i jest kontynuatorem pięknej tradycji do poszanowania pracy i scalania środowiska .

Poświęcenia sztandaru dokonał diecezjalny duszpasterz rzemieślników i przedsiębiorców ks. Krzysztof Rusiecki, który także mówił o cennych tradycjach pracy rzemieślniczej i o potrzebie przekazu tradycji. Duchowny dodał, że obecnie wiele jest do nadrobienia jeżeli chodzi o zawodowe kształcenie młodzieży.

Sandomierz. Nowy sztandar Cechu Rzemieślników i PrzedsiębiorcówSandomierz. 06.01.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Ten kierunek przez wiele lat był zaniedbany tymczasem drobni przedsiębiorcy i ludzie wykonujący różnego rodzaju usługi są także ważną gałęzią naszej gospodarki - dodał ksiądz Krzysztof Rusiecki.

Sztandar został ufundowany przez członków Cechu Rzemiosł i Rzemieślników w Sandomierzu. Na jednej stronie widnieje Święta Rodzina jako symbol pracowitej, rzemieślniczej rodziny oraz napis: Panie Boże Błogosław Pracy Rzemieślników. Na drugiej stronie sztandaru jest godło rzemieślników oraz herby: Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej uwieńczone napisem: Sandomierz 2018. Poprzednie są już mocno wysłużone. Pierwszy jest z 1935 roku, a drugi z 1937.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorców w Sandomierzu skupia obecnie ponad 40 osób. Wśród nich dominują fryzjerzy, piekarze, restauratorzy i mechanicy.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution