101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Czy można uzdrowić polską służbę zdrowia? Zastanawiali się politycy

Data publikacji: 07.01.2018 12:41
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne. Od lewej: Marzena Okła-Drewnowicz - PO, Piotr Kopacz - Nowczesna, red. Bartłomiej Zapała, Maria Zuba - PiS, Jadwiga Szewczyk - Kukiz '15 i Karol Kliś - PSL
Kielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Trudna sytuacja polskiej służby zdrowia i pomysły na jej uzdrowienie podzieliły gości Studia Politycznego Radia Kielce. Jak już informowaliśmy, ponad 4 tysiące lekarzy wypowiedziało już klauzulę op-out, pozwalającą pracować im powyżej 48 godzin w tygodniu. W efekcie w szpitalach zaczyna brakować rąk do pracy, dochodzi też do zawieszania prac oddziałów. Tak jest m.in w jędrzejowskiej lecznicy, gdzie zamknięto pediatrię.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

Zdaniem Marii Zuby z PiS, problem polskiej służby zdrowia nie został rozwiązany przez ostatnie 8 lat i jest to wina rządów PO-PSL. - To lata zaniedbań, taką sytuację można było przewidzieć, także w przypadku jędrzejowskiej lecznicy - stwierdziła i zapewniła, że rozmowy prowadzone przez ministra Konstantego Radziwiłła z rezydentami doprowadzą do znalezienia sposobu na zażegnanie konfliktu. Poseł Zuba przypomniała, że od 1 stycznia weszła w życie ustawa, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 procent PKB w 2025 roku.

Studio Polityczne. Maria Zuba, PiSKielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Z taką opinią nie zgodziła się Marzena Okła-Drewnowicz z PO. Jak podkreśliła, to Ministerstwo nie potrafi rozmawiać i generuje nowe problemy. - To my otwieraliśmy kierunki lekarskie, zwiększyliśmy liczbę rezydentów z 3 tysięcy do 7 tysięcy, wzrosły także nakłady na służbę zdrowia, w 2009 roku podnieśliśmy rezydentom pensję do 3800 zł - dodała.

Studio Polityczne. Marzena Okła-Drewnowicz, POKielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Według Jadwigi Szewczyk z Kukiz '15, tylko wspólne działanie ponad podziałami politycznymi może uzdrowić sytuację polskiej służby zdrowia. - Rozmawiamy o pieniądzach, kontraktach, a gdzie w tym wszystkim jest pacjent? - pytała. W momencie, kiedy zamyka się oddział pediatryczny, to trzeba się zastanowić, czy to jest służba, czy biznes. Nie powinniśmy wytykać, co, kto kiedy nie zrobił, tylko trzeba rozwiązać ten konflikt - powiedziała Jadwiga Szewczyk.

Studio Polityczne. Jadwiga Szewczyk, Kukiz '15Kielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Karola Klisia z PSL, w przypadku jędrzejowskiej lecznicy i oddziału pediatrii nie da się zapewnić opieki medycznej w 2018 roku na takim samym poziomie, jak w latach ubiegłych za mniejsze pieniądze. Jak zaznaczył, pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi obecny minister.

Studio Polityczne. Karol Kliś, PSLKielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Piotr Kopacz z Nowoczesnej zwrócił uwagę na brak w Polsce nie tylko lekarskiej rezerwy kadrowej, ale pracowników średniego personelu medycznego. - Chodzi o systemowe rozwiązanie i zalezienie środków finansowych, aby zapewnić dziurę kadrową - powiedział.

Studio Polityczne. Piotr Kopacz, NowczesnaKielce. 07.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Przypomnijmy, młodzi lekarze domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia, poprawy warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał kilka dni temu, że wypowiedzenie umów opt-out przez lekarzy rezydentów nie powinno zakłócić opieki nad pacjentami. Podkreślił jednak, że dyrektorzy szpitali mogą wprowadzić system pracy zmianowej lub równoważnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution