101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Skalbmierz upamiętni słynnego rodaka

Data publikacji: 07.01.2018 14:57
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

18.03.2016 Skalbmierz. MGOPS i USC
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Władze Skalbmierza chcą nagradzać tytułami Honorowego Obywatela Miasta i Gminy osoby, które, jako uznane autorytety mające zasługi, przyczyniły się do promocji miasta oraz zostawiły trwały ślad w historii regionu i kraju. Z inicjatywą wyszli członkowie Stowarzyszenia dla Skalbmierza, którzy zaproponowali, by pierwszy tytuł symbolicznie nadać jednej z najbardziej zasłużonych dla miasta postaci - Stanisławowi ze Skalbmierza.

To pierwszy rektor odnowionej w 1400 roku Akademii Krakowskiej, prawnik, kanonik kapituły katedralnej na Wawelu, kaznodzieja i spowiednik królowej Jadwigi. Jak informuje burmistrz Michał Markiewicz - rada miejska przyjęła uchwałę o przygotowaniu regulaminu nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy oraz odznaki Zasłużony dla Skalbmierza.

- Stanisław ze Skalbmierza jest postacią historyczną, która zasługuje na naszą uwagę i pamięć. Przyczynił się do rozsławienia naszej ziemi skalbmierskiej. Mieszkańcy miasta, gminy i wszystkie osoby, które znają tę postać są za tym, by uhonorować ją tym tytułem - powiedział burmistrz.
O celowości uruchomienia procedury nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta przekonany jest Leszek Śmiech, prezes Stowarzyszenia dla Skalbmierza, które jako pierwsze wyszło z inicjatywą honorowania zasłużonych mieszkańców.  - Chcielibyśmy powrócić do naszych historycznych źródeł i upamiętniać naszych wybitnych mieszkańców - podkreślił działacz ze Skalbmierza.

Nadanie honorowego obywatelstwa miasta Stanisławowi ze Skalbmierza ma być jednym z elementów miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Imię słynnego skalbmierzanina nosi jedna z krakowskich ulic. Jest on również patronem szkoły podstawowej i przykościelnego skweru w Skalbmierzu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution