101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pastorałki i kolędy zabrzmiały w Małogoszczu

Data publikacji: 07.01.2018 15:51
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Koncert laureatów XV Konkursu Kolęd i Pastorałek
Małogoszcz. 07.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

"Hej kolęda, kolęda" - pod takim tytułem w Małogoszczu odbył się koncert laureatów XV Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wystąpiło 15 młodych artystów, którzy wyłonieni zostali w styczniu podczas przesłuchań konkursowych spośród 63 wykonawców. Oprócz tradycyjnych kolęd można było usłyszeć również mniej popularne pastorałki - informuje Zuzanna Gajek z impresariatu artystycznego Domu Kultury w Małogoszczu.

- 5 stycznia w naszym ośrodku odbyły się przesłuchania w trzech kategoriach wiekowych. Wzięła w nich udział bardzo duża liczba artystów, co oznacza, że konkurs jest coraz bardziej znany. Byli uczestnicy z niemal każdego zakątka regionu. Wykonywali znane kolędy - "Dzisiaj w Betlejem", czy "Cicha noc", ale także pastorałki, które także wiążą się z magią świąt Bożego Narodzenia,  a tę magię wciąż odczuwamy - dodała Zuzanna Gajek.

Organizatorem konkursu kolęd i pastorałek wraz z Domem Kultury jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu. Jak powiedział jej proboszcz ks. Henryk Makuła - dzięki konkursowi udaje się rozpowszechniać tradycję wspólnego śpiewania kolęd, która w naszych domach nie jest dziś już tak popularna, jak dawniej.   

- W tej chwili zwyczaj śpiewania, kolędowania w domu zamiera, a dzieci i młodzież występujące w naszym konkursie przeczą temu, bo śpiewają i to bardzo pięknie. Chwalimy Pana Boga naszym śpiewem, a tym bardziej kolędami, które ujmują za serce i najbardziej wciągają ludzi także i treścią, która jest niby prosta, ale jednocześnie bardzo głęboka. Myślę, że ten konkurs będzie miał jeszcze wiele odsłon - powiedział ksiądz Henryk Makuła.  

Jedną z uczestniczek koncertu galowego była Ania Wierzbicka. Jak powiedziała - od kilku lat bierze udział w konkursie, ponieważ uwielbia śpiewać kolędy.

- Zaśpiewałam kolędę "Cicho, cicho pastuszkowie". Nie jest bardzo znana, ale mnie się podoba. W konkursach uczestniczę od pierwszej klasy i zawsze otrzymywałam wyróżnienia. Kolędy, to mój ulubiony repertuar - powiedziała Ania.

Pierwsze miejsca XV Konkursu Kolęd i Pastorałek w Małogoszczu zajęli: w kategorii do lat 9 - Weronika Kotwa, w kategorii od 10 do 13 lat - Zuzanna Bera, a wśród uczestników do lat 18 - Laura Olchawa.

Koncert laureatów XV Konkursu Kolęd i PastorałekMałogoszcz. 07.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution