101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świętokrzyscy politycy kibicują miejscowościom, które zyskały prawa miejskie

Data publikacji: 07.01.2018 15:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.01.2018 Łagów. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji odzyskania po 150 latach przez miejscowość praw miejskich. Wojewoda Agata Wojtyszek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i całego województwa - tak przywrócenie Łagowowi praw miejskich ocenia Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Dziś podczas uroczystej sesji Rady Miasta złożyła gratulacje mieszkańcom oraz władzom samorządowym. Wojewoda przypomniała, że Łagów stracił prawa miejskie w 1869 roku. Była to kara za zaangażowanie mieszkańców w Powstanie Styczniowe.

- Odzyskujemy to, co siłą zostało zabrane za walkę o niepodległość naszego kraju. Świętujemy to, że dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości ta prawda wraca - mówiła Agata Wojtyszek.

Oprócz Łagowa prawa miejskie od 1 stycznia mają również Radoszyce oraz Wiślica. Obecny podczas dzisiejszych uroczystości Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego zachęca mieszkańców, żeby starali się rozwijać swoje miasta. Bo - jak mówi - samo zyskanie praw miejskich w praktyce niewiele zmienia. - Przede wszystkim tutaj chodzi o prestiż. Chodzi też o przywrócenie miejskiej tradycji tym miejscowościom. Przed nimi jest teraz cel, by tę miejskość potwierdzić i rozwinąć jakość życia, aspiracje kulturalne i społeczne - twierdzi Adam Jarubas.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że mieszkańcy Łagowa, Radoszyc oraz Wiślicy wykorzystają szansę, którą dostali. Zapewnia, że rząd będzie starał się im w tym pomóc. - Chodzi nam o to, żeby ta Polska ukryta w niewielkich miejscowościach mogła się rozwijać. Żeby rozwój naszego państwa nie polegał tylko na wzmacnianiu dużych metropolii, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale korzystały na nim też takie miejscowości jak Łagów - twierdzi Krzysztof Słoń.

Pierwsze wzmianki o Łagowie dotyczyły wydarzeń z XI wieku. O wsi pisze w swoich kronikach Jan Długosz. Jak podaje - w 1086 roku Władysław Herman podarował Łagów kapitule kujawskiej, która urządziła w nim siedzibę kasztelana. W 1375 r. królowa Elżbieta wydała przywilej zezwalający włodarzowi Łagowa na zamianę wsi w miasto. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution